Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump ohlásil nové sankce proti Íránu. Při útoku na základny prý nezemřel žádný Američan

Prezident Trump vystoupil v Bílém domě s prohlášením ohledně íránských útoků na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Trump vystoupil v Bílém domě s prohlášením ohledně íránských útoků na... | foto: ČTK/AP

Washington Při nočním íránském raketovém útoku na základny v Iráku nebyl zabit žádný Američan ani Iráčan. Prohlásil to ve středu v Bílém domě americký prezident Donald Trump. Ve svém vystoupení obhajoval americký útok, při němž byl v Bagdádu v pátek zabit íránský generál Kásem Solejmání a kvůli němuž Íránci podnikli odvetnou akci.

Podle Trumpa plánoval Solejmání nové útoky na americké cíle a jeho likvidace je významným poselstvím určeným teroristům.  Teherán odpálil více než dvě desítky balistických střel z íránského území a útok označil za odvetu za smrt íránského generála Kásema Solejmáního.

Prezident ve svém vystoupení kritizoval politiku Teheránu, kterou podle něj svět toleroval příliš dlouho. USA uvalí na Írán nové sankce, které budou trvat dokud Teherán nezmění své chování. Trump také hodlá požádat Severoatlantickou alianci o větší angažovanost na Blízkém východě.

Satelitní snímek ukazuje výši poškození, kterou způsobily íránské střely fatah...
Společně s Trumpem přišli na proslov i 3 vysoce postavení muži Spojených států...

„To, že máme tak skvělou armádu a vybavení, neznamená, že to musíme použít. Nechceme to použít. Síla Ameriky, a to jak vojenská, tak ekonomická, je nejlepším odstrašujícím prostředkem,“ prohlásil Trump.

Tiskové agentury si všímají toho, že prezident nepřipojil žádnou další konkrétní hrozbu na adresu Íránu. Naopak Íránu nabídl olivovou ratolest. „USA jsou ochotné přistoupit na mír se všemi,“ uvedl prezident.

Trump stále trvá na nové jaderné dohodě s Íránem

Trump si přeje, aby zbývající signatářské země dohody o íránském jaderném programu následovaly USA a od tohoto ujednání s Teheránem odstoupily. „Musíme spolupracovat a vyjednat s Íránem dohodu, která světu zajistí větší bezpečnost a díky níž bude svět místem míru,“ prohlásil prezident. 

USA od dohody odstoupily v roce 2018 a obnovily pak protiíránské sankce. Zejména evropští signatáři se snaží dohodu udržet při životě, i když Írán ji už přestává dodržovat. Trump přitom ve středu zopakoval svá tvrzení z minulosti a řekl, že „Íránu nebude dovoleno mít jadernou zbraň“.

Írán v noci na středu zaútočil v Iráku na dvě základny používané americkými vojáky. Íránci tvrdí, že útok zabil 80 Američanů, ale ničím to nepodložili. Raketový útok označili za odvetu za likvidaci Solejmáního, jehož zabil americký dron v pátek v Bagdádu. Irák protestoval jak proti tomuto americkému útoku, tak proti íránské odvetě; v obou případech hovoří o porušen irácké svrchovanosti.

Středeční projev prezidenta Trumpa.

Na závěr nepřijal žádné dotazy novinářů a odešel. Trump tak značně deeskaloval vypjatou situaci, jež přiměla některé státy (Německo, Slovensko, Chorvatsko, Kanada a Španělsko) přeskupovat své kontingenty působící v Iráku. Británie oznámila, že je připravena vojáky stáhnout, když o to Bagdád požádá, Francie zatím kontingent ponechává na místě. Stejně tak se podle  premiéra Andreje Babiše zachová i Česká republika.

Zabili jsme 80 amerických teroristů, tvrdil Írán

Íránská státní televize informovala, že Írán odpálil na americká zařízení v Iráku včetně letecké základny Ajn al-Asad „desítky“ raket země-země. Podle irácké armády zemi zasáhlo 22 raket. Z nich 17 dopadlo na základnu Ajn al-Asad a zbylých pět na sídlo sil mezinárodní koalice vedené USA v Irbílu. Stanice CNN získala satelitové snímky, z nichž je patrné, že rakety zasáhly čtyři budovy základny Ajn al-Asad a jedna dopadla na ranvej. Analytici z načasování i zaměření útoku soudí, že Íránci se chtěli vyhnout příliš mnoha americkým obětem, což by naznačovalo, že nemají zájem konflikt dále vyhrocovat.

Satelitní snímek ukazuje výši poškození, kterou způsobily íránské střely fatah...

Satelitní snímek ukazuje výši poškození, kterou způsobily íránské střely fatah na americké základně Ain al-Asad v Iráku.

Íránská státní tisková agentura nicméně uvedla, že zemřelo 80 "amerických teroristů“, podle expertů je ale takový počet nepravděpodobný.

Íránský nejvyšší duchovní ajatolláh Alí Chameneí prohlásil, že útoky na irácké základny s vojáky západní koalice dal Írán políček Spojeným státům. Vojenská odveta podle něj ale nestačí a je nutné přinutit Američany odejít z regionu. Prezident Hasan Rúhání poznamenal, že Washington možná „uřízl paži“ generála Solejmáního, ale v reakci na to bude uříznuta „noha“ Spojených států v oblasti. Velitel Íránem podporované irácké milice Liga spravedlivých Kaís Chazalí uvedl, že nastal čas, aby na americký atentát reagoval také Irák.

Íránská armáda pohrozila zásahem také proti Izraeli, pokud se Washington odhodlá k odvetě za středeční útok. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu varoval, že kdokoli zaútočí na Izrael, může si být jist tvrdou odvetou.

Americko-íránské vztahy a situaci na Blízkém východě v posledních dnech vyhrotilo zabití generála Solejmáního, který byl po několikadenních smutečních průvodech ve středu nad ránem pohřben v Kermánu.

Íránští představitelé uvedli, že Teherán nechce rozpoutat válku a že středeční útoky završují odpověď na Solejmáního smrt. Podle činitele z kanceláře nejvyššího duchovního ajatolláha Alího Chameneího šlo o „nejslabší“ z několika zvažovaných možností. Teherán prý posuzoval asi stovku cílů.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

HLEDÁME TESTERKY: Otestujte s námi houbičky PUR Active od Viledy
HLEDÁME TESTERKY: Otestujte s námi houbičky PUR Active od Viledy

Přihlaste se do testování a vyzkoušejte houbičky PUR Active, které se nemusíte bát použít ani na povrchy, jako je teflon a sklokeramické desky.

Najdete na Lidovky.cz