Pondělí 27. ledna 2020svátek má Ingrid 3 °C zataženo Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Babiš nevidí nebezpečí pro Čechy kvůli Íránu. Čeští vojáci v Iráku zatím zůstávají, řekl Petříček

Premiér Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Andrej Babiš. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Premiér Andrej Babiš (ANO) v souvislosti s konfliktem mezi Íránem a Spojenými státy nevidí nebezpečí pro české občany v Česku ani v zahraničí. Řekl to ve čtvrtek novinářům po jednání Bezpečnostní rady státu, která aktuální situaci řešila. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) uvedl, že čeští vojáci zatím v Iráku zůstávají a velení spojenecké mise, pod kterou spadají, jedná s Bagdádem o pokračování mandátu.

Podle Babiše má Česko blokované prostředky pro případné stažení vojáků, nyní by ale bylo předčasné dělat nějaké kroky.

„Pro nás je priorita bezpečnost našich lidí v České republice i všude na světě, samozřejmě i v Iráku,“ řekl Babiš. Zdůraznil, že v této chvíli žádné riziko nevidí, podle Petříčka tomu nasvědčují i zpravodajské informace. Babiš zdůraznil, že v bezpečí jsou čeští vojáci i policisté nasazení na misích v Iráku, stejně jako ostatní Češi, kteří v Iráku jsou z pracovních důvodů, například kvůli obchodu nebo na diplomatické misi.

Premiér uvítal, že po zabití velitele íránských jednotek Kuds Kásema Solejmáního a následném íránském raketovém útoku na spojenecké základny v Iráku nynější kroky obou stran naznačují, že není zájem na další eskalaci konfliktu. „Zdá se, že napětí pomalu opadá. Doufejme, že ten konflikt bude dále řešen politickou cestou, diplomatickou cestou,“ řekl Babiš.

O postupu se jedná se spojenci

O dalším postupu Česko jedná se svými spojenci, a kdyby došlo na případnou evakuaci vojáků a policistů, má pro ni podle Babiše blokované prostředky. „V této chvíli by bylo předčasné dělat nějaké kroky,“ zdůraznil však premiér.

Podle Petříčka se o pokračování mise jedná mezi spojeneckým velením a iráckou vládou. Ministr také uvedl, že přesun německých a slovenských vojáků působících v misi nebyl národním rozhodnutím těchto zemí, ale rozhodlo o něm spojenecké velení operace. Petříček řekl, že po pozastavení mise jsou nyní čeští vojáci na základnách.

Babiš nechtěl předjímat, zda může nynější incident nějak ovlivnit příští mandát pro vyslání českých vojáků do zahraničních misí, o kterém by měl letos rozhodovat Parlament. KSČM, která toleruje menšinovou vládu, vyzvala ke stažení vojáků v Sýrii. Podle Babiše ale vláda v souvislosti s misemi žádné změny neplánuje, a to ani posilování, ani přemísťování vojáků.

Šéf koaliční ČSSD Jan Hamáček uvedl, že od počátku tolerance vlády bylo zřejmé, že sociální demokraté se s KSČM rozcházejí v názoru na zahraniční politiku. „Zatím to žádné problémy pro fungování vlády nepřinášelo,“ uvedl. Připomněl, že ČSSD není stranou dohody o toleranci kabinetu, kterou uzavřeli zástupci KSČM a ANO. „Věřím, že to pan premiér bude nějak komunikovat,“ řekl.

Premium

Český student ve Wu-chanu: Všichni to podcenili. Kvůli rodině bych chtěl zpět domů

Daniel Pekárek (vlevo) ve Wu-chanu s kamarády. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když loni v srpnu odletěl do čínského Wu-chanu za vzděláním, nepočítal s tím, že o pět měsíců později bude v tomto...

Premium

Léčil jsem lidi homeopatií. Pak jsem zjistil, že funguje jinak, než mi říkali

Profesor Edzard Ernst, odborník na testování účinnosti alternativní medicíny,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Homeopatie je přes dvě stě let stará medicína. Znamená to, že patří do starého železa, nebo má stále co nabídnout?...

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vratislav Kulhánek v lednu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...