20. prosince 2016 10:41 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

První blok Temelína začne vyrábět elektřinu o týden později. Zradila ho teplota

Jaderná elektrárna Temelín. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaderná elektrárna Temelín. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

TEMELÍN První blok jaderné elektrárny Temelín začne kvůli zvýšené teplotě ložiska vyrábět elektřinu přibližně za týden. Původně měla výroba energie začít už v úterý. Blok je odstaven od konce srpna.

V sobotu energetici reaktor nastartovali, ale zjistili zvýšenou teplotu segmentu jednoho ze šesti ložisek turbíny. Momentálně energetici blok vychlazují. Původně měla plánovaná odstávka prvního bloku končit první prosincový týden.

ČEZ ji ale posunul například kvůli dodatečným kontrolám systému drenáže parogenerátorů.

Při připojování bloku k přenosové soustavě odborníci sledují chování turbíny při 50 otáčkách za vteřinu. „Při provozních otáčkách byla turbína stabilní. Na části ložiska vysokotlakého dílu turbíny jsme ale naměřili vyšší teplotu,“ uvedl mluvčí jaderné elektrárny Temelín Marek Sviták.

Vedení elektrárny se rozhodlo připojení bloku o týden posunout. V tomto termínu změna podle energetiků nezpůsobí žádné potíže. „Spotřeba elektřiny o Vánocích a v závěru roku vždycky klesá, příznivá je i situace na energetické burze. Příjemné to není s ohledem na několik desítek lidí, kteří stráví Štědrý den na Temelíně, ale je to aktuálně nejlepší varianta,“ řekl Sviták.

Druhý blok je v provozu na plném výkonu. Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 11,7 miliardy kilowatthodin elektřiny.

Stavba nových reaktorů v Temelíně
ČTK

Najdete na Lidovky.cz