Sobota 27. února 2021svátek má Alexandr 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Energetika

První jaderná elektrárna v Bělorusku má poruchu. Provoz v sobotu spustil Lukašenko

Lukašenko při slavnostním zahájení provozu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lukašenko při slavnostním zahájení provozu. | foto: Reuters

Minsk První jaderná elektrárna v Bělorusku, jejíž provoz v sobotu slavnostně zahájil prezident Alexandr Lukašenko, musela být již následující den odstavena. Některé zařízení bude muset být vyměněno, uvedla v úterý agentura AP s odvoláním na místní úřady.

Elektrárnu u města Astravec, poblíž hranic s Litvou, postavila ruská státní firma Rosatom za ruský úvěr ve výši deseti miliard dolarů (asi 224 miliard Kč). „Je to historický okamžik - naše země se stává jadernou mocností,“ prohlásil Lukašenko při spuštění. Bělorusko podle něj potřebuje ještě jednu jadernou elektrárnu, aby se zbavilo energetické závislosti na uhlí, ropě a plynu.

Bělorusko začalo pouštět elektřinu z elektrárny do sítě na počátku tohoto týdne,
Elektrárna se nachází blízko města Astravec, téměř 50 kilometrů od hlavního...

Ovšem hned další den přestala první běloruská jaderná elektrárna vyrábět elektřinu, potvrdil Oleg Sobolov, který působí jako konzultant odboru jaderné a radiační bezpečnosti na běloruském ministerstvu pro mimořádné situace. „Turbína je zastavena. V jaderné elektrárně se nyní elektřina nevyrábí, ale nemá to vliv na jadernou a radiační bezpečnost,“ řekl AP.

Problém podle něj nepředstavoval ohrožení ani pro Bělorusko, ani pro sousední Litvu, jejíž představitelé se dlouhodobě stavějí proti jaderné elektrárně, vzdálené necelých 50 kilometrů od litevského hlavního města Vilniusu. Litevci tvrdí, že stavbu provázely nehody, krádeže materiálu a špatné zacházení s pracovníky.

Ruská státní společnost Rosatom, která elektrárnu postavila, litevské výhrady odmítla a uvedla, že konstrukce odpovídá nejvyšším mezinárodním standardům. Potvrdila to podle Rosatomu také potvrdila Mezinárodní agentura pro atomovou energii.

Část zařízení dodaly české firmy, mimo jiné armatury, čerpadla nebo potrubí.

Po plánovaném dokončení v roce 2022 má mít Astravec dva reaktorové bloky, každý o výkonu 1200 megawattů. V sobotu jeden reaktor běžel na třetinový výkon.

Běloruské ministerstvo energetiky v pondělním prohlášení uvedlo, že při testech byla zjištěna „potřeba vyměnit určitá měřicí zařízení“. Z prohlášení ovšem není jasné, co takovou potřebu vyvolalo a jak dlouho výměna potrvá.

Bělorusko v roce 1986 vážně postihla jaderná katastrofa v nedalekém ukrajinském Černobylu. Toto bolestivé dědictví podnítilo opozici proti stavbě jaderných elektráren v Bělorusku.

Litva v roce 2009 uzavřela svou jedinou jadernou elektrárnu, postavenou ještě za sovětské éry. V posledních týdnech rozdávaly litevské úřady zdarma tablety s jódem obyvatelům žijícím poblíž hranic s Běloruskem.

Bělorusko začalo pouštět elektřinu z elektrárny do sítě na počátku uplynulého týdne, což přimělo Litvu, aby zastavila dovoz elektřiny z Běloruska.

Spuštění elektrárny přišlo v době, kdy Běloruskem otřásají masivní protesty a stávky. Ty vyvolaly na začátku srpna prezidentské volby, které opozice považuje za zfalšované. Lukašenko, který je u moci od roku 1994, obvinění odmítá, stejně jako výzvy opozice k odstoupení.

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!