Pondělí 25. ledna 2021svátek má Miloš 1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Běloruská policie tvrdě zasáhla proti demonstrantům v Minsku, vypálila i varovné výstřely

Zásahová jednotka zatkla během dalšího protestu v Minsku stovky lidí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zásahová jednotka zatkla během dalšího protestu v Minsku stovky lidí. | foto: Reuters

Minsk V běloruské metropoli Minsku se dnes opět sešly tisíce demonstrantů, kteří se už třetí měsíc dožadují odstoupení autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Policie proti protestujícím tvrdě zakročila a zatkla přes 250 lidí, uvedla běloruská organizace na ochranu lidských práv Vjasna. Policie podle agentury TASS potvrdila, že vypálila varovné výstřely a použila zábleskové granáty.

Policie proti protestujícím tvrdě zakročila a zatkla přes 250 lidí, uvedla běloruská organizace na ochranu lidských práv Vjasna. Policie podle agentury TASS potvrdila, že vypálila varovné výstřely a použila zábleskové granáty.

Nedělní protestní akce byla spojená s Dušičkami, během nichž si obyvatelé Minsku tradičně připomínají oběti stalinských represí průvodem z centra města do lesa Kurapaty na okraji metropole. Tam byly objeveny hroby obětí masových poprav z 30. a 40. let. Letos však úřady vzpomínkovou akci nepovolily. Podle informací agentury TASS se ale i přes odpor silových složek několika stovkám demonstrantů podařilo do lesoparku dorazit.

Podle očitých svědků, na které se odvolává agentura Interfax, se před zahájením protestní akce v ulicích pohybovala obrněná obojživelná vozidla s kulomety. Ministerstvo vnitra předem varovalo, že členové bezpečnostních složek mohou v případě nutnosti použít střelné zbraně. Dnes policie potvrdila, že během demonstrace policisté stříleli do vzduchu, podle ní ale nešlo o rány ze smrtících zbraní, uvedla agentury AP.

Ze zpráv a videí na sociálních sítích vyplývá, že policie proti demonstrantům znovu použila zábleskové granáty a vodní děla, poznamenala agentura DPA. Při zatýkání bylo mnoho lidí brutálně zbito, mezi zatčenými jsou i novináři, uvedla organizace Vjasna.

„Úřady se pokoušejí ten vřící běloruský hrnec utěsnit, ale z historie víme, kam to může vést,“ řekl šéf Vjasny Ales Bjaljacki.

Lukašenko tento týden demonstrujícím pohrozil, že obranné složky se nebudou rozpakovat použít násilí, ministerstvo vnitra dříve zmínilo rovněž střelné zbraně.

Běloruská vláda na svém oficiálním webu oznámila, že od neděle dočasně uzavře hranice pro vstup cizinců a osob bez občanství. Opaření podle vlády souvisí s šířením nemoci covid-19. Tento týden už se částečně uzavřely pozemní hranice s Polskem, Lotyšskem, Litvou a s Ukrajinou.

Lukašenko tento týden předeslal, že v případě nutnosti povolá do ulic armádu a vyzbrojí dobrovolníky z takzvaných lidových družin, které tvoří bývalí vojáci a příslušníci bezpečnostních složek. V pátek prezident oznámil, že už nehodlá dělat ústupky a pohrozil použitím síly.

Hromadné protesty proti Lukašenkově režimu vyvolaly prezidentské volby na začátku srpna. Opozice a demonstranti pokládají Lukašenkovo oficiálně oznámené vítězství ve volbách s více než 80 procenty hlasů za zfalšované, v Minsku se od té doby každou neděli scházejí desítky tisíc lidí. Opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská, kterou řada Bělorusů považuje za skutečného vítěze voleb, je v exilu v Litvě.

„V naší zemi se opět odehrávají hrůzy. Nezapomněli jsme na naši minulost a nezapomeneme ani na to, co se děje právě teď,“ uvedla dnes v prohlášení na podporu demonstrantů Cichanouská.

Poslali jste životopis a marně čekáte na reakci. Proč jiným odpovědí, ale vám ne

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak žádají o práci bílé límečky a jak ty modré? Na koho nasazují personalisté robota? A proč se zájemcům o práci z...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Velký srovnávací test kombíků: Opel, Renault, Kia | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Jak bude za času Vodnáře? Býci se dočkají lásky, dařit se bude Pannám

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vládu na nebi si jednotlivá znamení zvěrokruhu předávají podle toho, jak do nich vstupuje Slunce, což bývá vždy kolem...

Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou
Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou

S kolegyněmi v redakci jsme měly možnost vyzkoušet polévky Prestó, které jsou opravdu rychlé na přípravu a usnadní vám přemýšlení nad tím, co...