12. prosince 2013 14:51, aktualizováno  15:01 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Rusnok: Prolomení limitů bude nezbytné, já to ale neudělám

Rusnok po hlasování o důvěře vládě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rusnok po hlasování o důvěře vládě | foto: ČTK

PRAHA Premiér v demisi Jiří Rusnok se domnívá, že v budoucnu bude nezbytné těžební limity prolomit, jeho vláda se ale tím již nehodlá zabývat. Prohlásil to po jednání vlády se zástupci obcí Ústeckého kraje. Přítomní starostové jeho krok přivítali.

Setkání na Úřadu vlády se zúčastnili starostové obcí Horní Jiřetín, Háje u Duchcova, Nová Ves v Horách, Litvínov. "Pro nás je zásadní to, co premiér řekl, že tato vláda prolomení řešit nebude," řekl novinářů starosta Litvínova Milan Šťovíček. Doplnil, že o této věci jednal i s Bohuslavem Sobotkou a ten mu řekl, že by tato otázka měla být součástí programového prohlášení.

Podle mluvčí Rusnokova úřadu Jany Jabůrkové vláda respektuje čtvrteční hlasování Sněmovny, která kabinet vyzvala, aby o prolomení limitů již nejednal.

Ve čtvrtek server Lidovky.cz přinesl návrh ministra průmyslu a obchodu v demisi Jiřího Ciancialy, který počítá s prolomením limitů těžby hnědého uhlí na severu Čech, zřízením státní těžařské firmy a navrácení vyvlastňovacího paragrafu do horního zákona. (více čtěte ZDE)

Limity těžby hnědého uhlí v severních Čechách byly stanoveny usnesením vlády v roce 1991. Zaručují městům a obcím, pod kterými leží uhlí, že nebudou kvůli těžbě zbourány. Zrušení limitů by postihlo především Horní Jiřetín a jeho místní část Černice poblíž dolu ČSA, hrana těžební jámy by se dostala také jen pár set metrů od okraje Litvínova.

Připravujeme podrobnosti
Lidovky.cz, ČTK

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.