Středa 29. ledna 2020svátek má Zdislava 4 °C oblačno Předplatné LN
16. března 2016 11:25 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Tykač jde do boje o německé doly a elektrárny. ČEZ nabídku nepodal

Vrchní státní zastupitelství v Praze zastavilo trestní stíhání Pavla Tykače. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vrchní státní zastupitelství v Praze zastavilo trestní stíhání Pavla Tykače. | foto: ČTK

PRAHA Společnost Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal Pavla Tykače ve středu podala závaznou nabídku na koupi německých dolů a elektráren, které prodává švédská společnost Vattenfall. Další z uchazečů, ČEZ, naopak oznámil, že nabídku nepodá.

Podle dřívějších informací právě do středy Vattenfall závazné nabídky očekával.

„Vzhledem k tomu, že máme k celé transakci podepsanou vzájemnou mlčenlivost, tak více informací nejsme schopni poskytnout,“ řekl mluvčí Czech Coal David Vidomus. Mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová uvedla, že hlavním důvodem pro nepodání závazné nabídky ze strany ČEZ je prohlubující se nepříznivý vývoj velkoobchodních cen elektřiny, které mají dopad na ekonomické ukazatele i délku provozu klasických elektráren.

ČTĚTE TAKÉ:

Vliv podle ní má i přetrvávající nejistota ohledně předčasného utlumování provozu uhelných zdrojů v Německu. „Společnost je však i nadále připravena jednat o jiných podmínkách a variantách prodeje,“ dodala Půlpánová.

Závaznou nabídku na koupi německých aktiv, které prodává švédská společnost Vattenfall, ve středu podal také společný podnik Energetického a průmyslového holdingu (EPH) a investiční skupiny PPF. Informoval o tom mluvčí EPH Daniel Častvaj.

Vattenfall v Německu prodává hnědouhelné doly a navazující elektrárny o celkovém výkonu přes 8000 megawattů. Jde o doly Jänschwalde, Chotěbuz-Sever, Welzow-Jih, Nochten a Reichwalde a hnědouhelné elektrárny Boxberg, Jänschwalde, Schwarze Pumpe a blok R elektrárny Lippendorf.

V návazném tendru pak společnost nabízí i deset východoněmeckých vodních elektráren, které mají výkon kolem 3000 megawattů.

Čím dál těžší prodej

Německý ekonomický list Handelsblatt minulý týden s odvoláním na nejmenované zdroje uvedl, že pro Vattenfall je čím dál těžší zamýšlený prodej realizovat. Nikdo ze zájemců podle zdrojů listu totiž není ochoten zaplatit cenu, která by pro Vattenfall byla přijatelná.

Společnost dříve odhadovala, že prodej německých aktiv by jí mohl přinést až 3,5 miliardy eur (skoro 95 miliard korun). Už prosincový odhad agentury Reuters byl ale o miliardu nižší.

Vattenfall tak prý uvažuje o odkladu prodeje, případně o odprodeji pouze některých částí. Rovněž přemýšlí o založení fondu nebo nadace, která by zmíněné aktivity převzala.

ČTK
Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

Hrudní chirurg Marcel Mitták | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...