Pondělí 17. února 2020svátek má Miloslava 8 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Velkou část Prahy zasáhl blackout. Nejezdily tramvaje, zhasla i stanice metra

Přeprava elektrické energie. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Přeprava elektrické energie. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA V dopoledních hodinách se šest městských částí v Praze muselo potýkat s výpadkem elektřiny. Přerušila se dodávka proudu po jedné linii, která míří do centra. Podle mluvčího Pražské energetiky Petra Holubce byla příčinou výpadku závada v rozvodně na Chodově. Ovlivnil provoz hromadné dopravy i příměstských vlaků, které nabraly až půlhodinové zpoždění.

Dodávku proudu se postupně podařilo obnovit. Co přesně závadu způsobilo, zatím není jasné. Výpadek měl dopad na Prahy 1, 2, 3, 4, 9 a 10. Bez proudu nebyly celé městské části. Přesný rozsah ale Pražská energetika zatím nezná.

„Došlo k odpojení tří ze čtyř základních linek, které vedou elektřinu do centra Prahy, ale i do dalších částí jako Měcholupy a podobně, s tím, že čtvrtá linka byla přetížena, takže tam mohly také vznikat nějaké problémy,“ uvedl Holubec. Energetici se podle něj v první fázi soustředili na obnovení dodávky do postižených oblastí a zhruba ve 12.10 bylo znovu vše pod napětím.

„Nyní zjišťují, co se stalo, následně to budou opravovat, ale to už bez vlivu na dodávku elektřiny,“ dodal.

Energetický poradce J&T Banky Michal Šnobr připomněl, že v roce 2013 došlo v rozvodně v Chodově k výbuchu trafostanice a požáru, bez elektřiny se tehdy ocitla zhruba třetina hlavního města. Aktuální výpadek podle něj nelze spojovat s ničím jiným než technickou závadou, která se může stát kdykoliv a kdekoliv. „Myslím si, že pokud elektřina řádově nešla půl nebo tři čtvrtě hodiny, tak to není žádný zásadní problém, pokud ta situace byla pod kontrolou,“ uvedl. „Na druhou stranu se vždy při těchto výpadcích ukazuje, že ač se zdá systém energetické soustavy robustní, tak je velmi citlivý. A i v případě relativně malých poruch může dojít k řetězovým reakcím,“ dodal.

Zhruba na půl hodiny byl přerušen provoz tramvají. Mluvčí pražského dopravního podniku Aneta Řehková uvedla, že výpadek omezil provoz tramvají v Praze 2, 3, 4 a 10. Problémy nastaly v 11.30 a trvaly více než půl hodiny. Nejdéle přetrvávaly v úseku Průběžná - Nádraží Hostivař. Na chvíli přestala mimo jiné svítit světla ve stanici metra Florenc.

Výpadek elektřiny například předčasně ukončil dopolední část hlavních líčení u pražského městského soudu. Přestala totiž fungovat záznamová technika.

Na hlavním nádraží zavřely některé obchody, další provozovny včetně pobočky České spořitelny neposkytovaly lidem služby. Nejezdily pohyblivé schody, tabule s příjezdy a odjezdy vlaků byly krátce po 12.30 v provozu. Příměstské vlaky linek S7 a S9, vyjíždějící z této stanice, nabíraly zpoždění patnáct až dvacet minut.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

Advantage Consulting, s.r.o.
ROZPOČTÁŘ POZEMNÍCH STAVEB

Advantage Consulting, s.r.o.
Liberecký kraj
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč