14. ledna 2016 19:23 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

‚Známe datum popravy.‘ Šéfka ERÚ Vitásková na začátku března skončí

Předsedkyně ERÚ Alena Vitásková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předsedkyně ERÚ Alena Vitásková | foto: MAFRA: František Vlček

PRAHA Nesoulad mezi dvěma zákony nakonec připraví Alenu Vitáskovou o místo předsedkyně Energetického regulačního úřadu. Ještě na konci loňského roku vláda tvrdila, že je to legislativní chyba, kterou chce odstranit, aby byl mandát Vitáskové nepochybný. A ve středu premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) říkal, že cílem je, aby předsedkyně ERÚ pod státní službu nespadala.

Jenže včera se ukázalo, že ministerstvo vnitra přichystalo materiál, podle něhož už pod ním Alena Vitásková je, a pokud do konce února nesloží služební slib, o­ místo přijde.

Přijde o něj, i když slib složí, protože kvůli probíhajícímu trestnímu stíhání bude vzápětí postavená mimo službu. Vláda tak obešla prezidenta, který jediný může předsedkyni regulátora odvolat, a­ to udělat odmítl. Ministři to po něm žádali, protože Vitásková loni nechtěla vypsat podporu za 42 miliard pro obnovitelné zdroje, které dosud nemají povolení z­ Bruselu.

Vzhledem k Milošovi Zemanovi je to vyhlášení války.

„Paní předsedkyně služební slib nesloží, protože má jmenovací dekret a pracovní smlouvu podle energetického zákona. Bude informovat pana prezidenta a poradí se s ním, jak dál postupovat. Tímhle je to alespoň hotové a­ známe datum popravy,“ okomentoval události mluvčí ERÚ Jiří Chvojka.

Miloš Zeman bude stát na straně Vitáskové, jak je zřejmé i ze slov hradního mluvčího. „Až se pan prezident seznámí s podrobnostmi, bude jistě reagovat,“ uvedl Jiří Ovčáček. Tím podle všeho skončila doba relativního míru mezi vládou a prezidentem.

„Ministerstvo průmyslu, v jehož gesci problematika ERÚ je, chtělo nastalou situaci řešit změnou zákona. To se nepovedlo a my nemůžeme ohýbat platný zákon. Není to politické rozhodnutí, ale dodržení platného zákona. Jinak to prostě nejde dělat,“ uvedl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) není z postupu ministerstva vnitra nadšený. Už loni naléhal na poslance, aby novelu neblokovali a schválili ji včas, jinak se situace kolem ERÚ dostane do legislativní šedé zóny. „Nevím, co si mám teď myslet. Nechám si udělat právní rozbor,“ řekl k materiálu ministerstva vnitra Mládek.

Dále v pátečních LN najdete:

  • Jiří Rusnok: Nepřipustíme žádné velké skoky koruny

Kdo očekával, že prezident Miloš Zeman dosadí do čela České národní banky (ČNB) nového šéfa, který rychle posílí korunu a zavede euro, bude nejspíš zklamán. Je velmi pravděpodobné, že hlava státu zhruba v polovině letošního roku jmenuje novým guvernérem bývalého premiéra Jiřího Rusnoka. A klíčová věta tohoto současného člena bankovní rady ČNB z rozhovoru pro Lidové noviny zní: „Rozhodně nehodláme připustit žádné přehnané skoky kurzu koruny.“

Rusnok prý nemá ani žádnou velkou ambici prosazovat vstup do eurozóny.

  • Pečují o opuštěné děti, měli by brát stejně peněz

Potřebujeme více přechodných pěstounů, volá ministerstvo sociálních věcí. Jenže podle některých zákonodárců je potřeba se na tento článek náhradní rodinné péče podívat zevrubně a změnit legislativu. Zaznívají totiž výtky vůči tomu, že se tito pěstouni chtějí starat pouze o nejmenší děti, že nemají dostatečné vzdělání, a navíc oproti vychovatelům z ústavních zařízení pobírají nepřiměřeně vysoké odměny.

  • Splácení dluhu Janu Palachovi

Nová publikace „1969: Rok zlomu“ přibližuje atmosféru ve společnosti po úmrtí Jana Palacha a Jana Zajíce. Kniha obsahuje vzpomínky sochaře Olbrama Zoubka, výtvarníka Jiřího Sozanského a dalších umělců, jejichž tvorbu přímo ovlivnila Palachova oběť. Historik Petr Blažek napsal k této knize doslov a vyhledal archivní materiály, včetně korespondence Olbrama Zoubka s rodinou Jana Palacha a Jana Zajíce.

Adam  Junek

Autor

Adam Junekadam.junek@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz