24. února 2015 13:10 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Vypadne v Česku proud? Energetici se chystají na zatmění Slunce

Jaderná elektrárna Temelín. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaderná elektrárna Temelín. | foto: Reuters

PRAHA Zatímco se astronomové těší na výrazné zatmění Slunce, které bude viditelné nad Českou republikou 20. března, pro energetiky ve střední Evropě představuje už dnes noční můru.

Důvod je jednoduchý. Měsíc přecházející přes sluneční kotouč nejprve „vypne“ masu solárních elektráren v Německu. 

A o pár desítek minut později, až astronomický úkaz skončí, začnou miliony solárních panelů opět najednou vyrábět proud a ten se povalí přenosovou soustavou. Někteří odborníci mluví o hrozbě blackoutu – tedy totálního výpadku elektřiny.

ČTĚTE TAKÉ:

Další zase o jedné z nejdůležitějších výzev, které evropská přenosová soustava v posledních letech čelila. Problém je v tom, že „dráty“ v Evropě jsou propojené a německá vlna ohrožuje i Česko.

„My o této hrozbě víme a intenzivně se na ni připravujeme. V Česku je výkon solárních elektráren relativně malý, mohou se nás ale dotknout případné problémy s dodávkami elektřiny v sousedním Německu,“ řekla LN mluvčí ČEPS Barbora Peterová.

Ačkoliv varování energetiků před výpadkem sítí kvůli astronomickému úkazu může připomínat scénář z vědecko-fantastického filmu, tyto obavy mají reálný základ. Jestliže totiž Slunce na obloze zakryjí mraky, výkon fotovoltaiky se sníží, i když samozřejmě ne tak rapidně jako při zatmění.

„V závislosti na typu oblačnosti se může jednat o snížení výkonu třeba o 20 až 80 procent. Jakmile ale sluneční kotouč zakryje měsíc, spadne výkon třeba i pod pět procent,“ řekl LN ředitel České fotovoltaické asociace Petr Maule.

Zatmění navíc na rozdíl od pohybujících se mraků způsobí výpadek sluneční energie pro fotovoltaické panely na rozsáhlém území, nikoliv jen v jedné lokalitě.

Marek Kerles

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!