Pátek 10. července 2020svátek má Libuše, Amálie 30 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Eventy

Čekáme pokles, musíme začít šetřit, řekla v Brně ministryně financí Schillerová

Ministryně financí Alena Schillerová během své přednášky v Brně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministryně financí Alena Schillerová během své přednášky v Brně. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Brno Mírný pokles HDP České republiky čeká pro příští rok ministryně financí Alena Schillerová (nestr. za ANO), jak přiznala na konferenci pořádané mediální skupinou Mafra v Brně. Konkrétní čísla chce představit příští týden. „Rozpočet na rok 2020 mi začíná trochu dělat vrásky. Ty nejsou neřešitelné, ale takové, při kterých před vládními kolegy zdvihnu prst a řeknu, že musíme začít šetřit. Ekonomické časy špičkové konjunktury máme za sebou,“ uvedla ministryně financí, který podle svých slov zatáhne za brzdu.

Ministerstvo ve střednědobých rámcích na roky 2020 a 2021 počítá s deficitem státního rozpočtu 40 miliard, Schillerová ale neví, zda ho udrží. „Udělám pro to všechno, i když už teď vím, že to bude velký problém, že budou velké debaty,“ řekla ministryně.

Ministryně financí Alena Schillerová v rozhovoru s hejtmanem Jihomoravského...
Pavel Sobotka (Fentech Aerospace) hovoří na konferenci pořádané mediální...

Podnikatelům na konferenci, kterou pořádal vydavatelský dům MAFRA za podpory Hospodářské komory Jihomoravského kraje a společnosti PORTIVA, také slíbila, že bude tlačit na všechny ministry, aby škrtly deset procent svých zaměstnanců. „Začali jsme prvně mrtvými dušemi, teď ale budeme tnout do živého. Musíme, pokud se nechceme dostat do situace, že budu muset škrtat, jak museli mí předchůdci,“ varovala ministryně a připomněla tak nepopulární škrty bývalého ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09).

Pomalu ale začíná slevovat ze svého slibu, že předloží nový zákon o dani z příjmu. Sice ho má podle svých slov připravený, ale do vlády ho pravděpodobně nepřinese. „Vláda je spíše doleva, takže plán, že bychom zrušili řadu výjimek v současném zákoně, se spíše rovná nule. Chci proto mluvit s komorami a svazy podnikatelů, jestli mám jít cestou balíčku s opatřeními, které podnikatelům pomohou, nebo jít do nového zákona, i když většina výjimek tam zůstane,“ dodala.

Šimek: Kraj by měl mít o půl miliardy více v rozpočtu

Z daní by chtěl více peněz do krajského rozpočtu také získat jihomoravský hejtman Bohumil Šimek (ANO), který o tom také na konferenci promluvil. Nechce pro jižní Moravou urvat více než ostatní, ale především se dorovnat ostatním regionům.

„Jsme ve trojici krajů s nejlepší ekonomickou kondicí, ale nejsme podle toho financováni. Rozdíl na hlavu mezi Jihomoravským krajem a Vysočinou je 4000 korun na občana, což si myslím, že je výrazná částka,“ uvedl hejtman. Kdyby podle něj byly rozpočty krajů srovnané, měl by Jihomoravský kraj v kase o půl miliardy více. Ministryně o tomto podfinancování nejen jižní Moravy, ale i třeba středních Čech ví, a slibuje být nápomocná. „Nejdříve si to ale musí vyříkat samy kraje,“ sdělila.

Kvůli narůstajícím mandatorním výdajům kraje se Šimek také bojí, aby měl peněz v budoucnu dostatek. „Mám trochu obavy, aby kraje byly schopny tyto výdaje utáhnout a skutečně si myslím, že po roce 2020 nemusí být peníze na investice,“ prohlásil.

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Tygr ussurijský v Zoologické zahradě Olomouc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce
SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce

S prodlužujícím se věkem a poněkud hektickým způsobem života přibývá žen, které mateřství odkládají. Těhotenství po čtyřicítce dnes proto není výjimkou. Vaječníky ale obelstít nejde, na řadu pak přicházejí reprodukční kliniky, které mají řešení.