Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 5 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
25. července 2019 18:26 Lidovky.cz > Byznys > Eventy

Prodejci chtějí za bankovku s Gottem až desítky tisíc korun. Reálná hodnota je ale daleko nižší, říkají odborníci

Bankovka s nominální hodnotou 0 eur stála původně 50 korun.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bankovka s nominální hodnotou 0 eur stála původně 50 korun. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Praha Lidé vykoupili eurové bankovky s nulovou hodnotou, které vyšly jako součást projektu Euro Souvenir Česko, za pouhé čtyři hodiny. A to přesto, že prodej byl omezen pouze na dva kusy na osobu. O tři týdny později jsou internetové portály jako Bazoš.cz a Aukro zavaleny inzeráty na tento sběratelský kousek. Ceny v mnoha případech astronomicky vzrostly. Zatím se ale zdá, že nabídka převažuje nad poptávkou.

Gott prodává. Alespoň v to doufají lidé, kteří si bankovku s portrétem zpěváka koupili ze zištných důvodů. Nákup cenné tiskoviny berou čistě jen jako investici. 

V pondělí se na serveru Aukro vydražila bankovka za částku 15 200 korun. Ostatní nabídky, o než lidé projevili zájem jsou ještě nižší.

Prodávající si cení bankovku různě. Aktuálně není na internetu k sehnání za méně než dva tisíce korun. Nevyšší nabídky na internetu se ale pohybují kolem 50 tisíc. Hodnota se odvíjí například i od výrobního čísla. Nejvýnosnější jsou kombinace obsahující rok Gottova narození – 1939. 

„Jedná se o jednu z 5000 na celém světě, tudíž je jasné, že cena bude jen stoupat,“ píše jeden z inzerentů, který bankovku nabízí za 20 tisíc korun.

„Bankovku jsem sám koupil draze už a prodávám dál - nakonec si ji nechávat nebudu,“ uvádí další, jehož nabídka je o 300 korun levnější.

Velký zájem se předpokládal. A to i v zahraničí. „O vydání suvenýrové bankovky s motivem Karla Gotta je nyní obrovský zájem v zahraničí. Především v Německu, v Rakousku a samozřejmě i na Slovensku. Nikdo si nechce nechat ujít toto limitované vydání,“ prorokoval ještě před vydáním Vladislav Klajban, výkonný ředitel společnosti Nunofia, která pamětní eurobankovky vyrábí.

O vydání bankovky se psalo i v německém a rakouském tisku. Suvernýr se dá skutečně sehnat i na německojazyčných webech, jejich cena je ještě vyšší než na webech českých.

Nabídka bankovek s Karlem Gottem na německém potrálu Quoka.

Nabídka bankovek s Karlem Gottem na německém potrálu Quoka.de.

Je nutné dodat, že ceny na předcházejícím screenu jsou vedeny v eurech, nikoliv v korunách. I to dokazuje, jak vysoko si bankovka v zahraničí stojí.

Existují však i výjimky. Na internetovém bazaru Willhaben nabízí Čech bankovku za 888 eur, v přepočtu tedy „jen“ za 22 680 korun.

Nic pro pravověrného sběratele

„V delším časovém horizontu reálně odhaduji cenu cca 2000 až 3000 korun. Rozhodně bych nedoporučil dávat za ni víc,“ říká o pamětní bankovce Roman Veselý, sběratel a majitel pražské prodejny Aurea Numismatika.

Pět tisíc vydaných kusů je podle něho málo i moc. „Popularita podobných módních vln je vrtkavá. Pravověrný sběratel si tuto bankovku nekoupí,“ podotýká Veselý.

Podle předsedy České numismatické společnosti Michala Maška je 5000 kusů na český sběratelský trh velké množství. Několikanásobný vítěz ankety Zlatý slavík má však fanoušků mnohem více, není ale jasné, kolik z nich je ochotno investovat své peníze právě tímto způsobem. „Sběratelská cena je založena pouze na slávě Karla Gotta,“ myslí si Mašek.

„Považuji za nutné zdůraznit, že se nejedná o pamětní bankovku, ale o pouhý sběratelský předmět,“ upozorňuje. Na to samé poukázala i Česká národní banka. Tiskoviny Euro Souvenir nejsou skutečné bankovky. „Bankovku“ s Gottem totiž vydala soukromá firma, nejedná se tedy o peníze v pravém slova smyslu. Pamětními mincemi a dosud jedinou pamětní bankovkou vydanou ČNB zaplatit lze, ačkoli jejich hodnota přesahuje tu nominální.

Mašek také připomenul případ vzácných denárů z doby Václava II., jež se prodávaly za desítky tisíc. Po nálezu přibližně 5000 kusů těchto mincí, které se dostaly na černý trh, se jejich hodnota snížila na přibližně dvě stě korun.

Pamětní bankovka s Karlem Gottem není první, která v Česku v rámci projektu Euro Souvenir vyšla. Existují rovněž bankovky s Prahou či ZOO Liberec. Všechny jsou vyprodané. Na začátek září je naplánováno vydání památeční bankovky s Karlovým mostem, kterou budou moci lidé koupit v rámci veletrhu Sběratel na pražském výstavišti v Letňanech.

Pražská defenestrace a osobnosti první republiky

Česká národní banka pravidelně vydává numismaticky zajímavé bankovky a mince. Ve středu vydala dva nové typy mincí. První z nich je pamětní mince k výročí první pražské defenestrace v nominální hodnotě 200 korun.

Na obou stranách jsou znázorněny klíčové momenty této historické události, od níž uplyne v pondělí 600 let. Mincí ze slitiny stříbra a mědi bylo podle návrhu akademické sochařky Majky Wichnerové vyraženo celkem 16 200 kusů. Edice jsou k dostání u smluvních partnerů ČNB.

Mince budou mít na rubové straně portrét (zleva) prvního ministra financí...

Mince budou mít na rubové straně portrét (zleva) prvního ministra financí Aloise Rašína, jeho pozdějšího nástupce Karla Engliše a prvního guvernéra Národní banky Československé Viléma Pospíšila.

Do oběhu se ve středu také dostaly dvacetikorunové mince s prvorepublikovými osobnostmi, mezi nimž je i Tomáš Garrigue Masaryk, Edvard Beneš a Milan Rastislav Štefánik.

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť
OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť

Zimní počasí naši pleť neúměrně zatěžuje. Chlad a vítr ji poškozují a vysušují. Ztrácí tak důležité živiny, které je třeba doplňovat. Jak udržet pokožku zdravou a krásnou i v tomto nevlídném počasí? Své tipy prozradila Miss Face Czech Republic Nikola Uhlířová.