Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Fronty na pamětní dvacetikoruny jsou zpět. Na minci s Rašínem čekají stovky lidí

Česko

  11:40
PRAHA - I druhý den výdeje dvacetikorunových mincí ke 100. výročí měnové odluky od Rakousko-Uherska doprovázejí fronty. Před pražskou centrálou České národní banky v ulici Na Příkopě se ve čtvrtek před 09:00 vinula fronta několika stovek lidí až do poloviny ulice Nekázanka stejně jako ve středu. Fronta je znovu i před pobočkou ČNB v Hradci Králové.

Česká národní banka vydala další trojici dvacetikorunových mincí s významnými osobnostmi československé měny. Budou mít na rubové straně portrét prvního ministra financí Aloise Rašína (vlevo), jeho pozdějšího nástupce Karla Engliše (vpravo) a prvního guvernéra Národní banky Československé Viléma Pospíšila (uprostřed). Dále centrální banka vydala klasickou oběžní stokorunovou bankovku s přetiskem k 100. výročí odluky. foto: ČTK

Vedle mincí s portréty prvního ministra financí Aloise Rašína, jeho nástupce Karla Engliše a prvního guvernéra Národní banky Československé Viléma Pospíšila ČNB také nabízí k výměně klasickou oběžní stokorunovou bankovku s přetiskem k 100. výročí odluky. ČNB má k dispozici o něco více než tři čtvrtiny z vydaného počtu platidel.

Přesný počet mincí a bankovek, který centrální bance zbývá k distribuci, ČNB nesděluje. Emise byla stanovena v množství 200 000 kusů od každého vzoru dvacetikorun, tedy celkem 600 000 kusů mincí, a 200 000 bankovek s přítiskem. Na pracovištích ČNB si zájemci mohou vyměnit najednou tři kusy od každého vzoru za hotovost ve stejné hodnotě, tedy až devět dvacetikorun a tři stokoruny s přítiskem. Výměna potrvá do vyčerpání zásob. Mince a bankovku si ve středu vyzvedly tisíce lidí. 

‚Dvacková horečka‘. S numismatikou to nemá nic společného, říká odborník o frontách na výroční mince

Značný zájem hlásí ve čtvrtek i pobočka ČNB v Hradci Králové. Podle zástupců hradeckého pracoviště v Hořické ulice ve středu v první den výdeje bylo ve frontě asi 550 lidí a dnes dopoledne jich přišlo přibližně 450. Před budovou banky se tak tvořila fronta o délce několika desítek metrů. 

Mince a bankovky není možné objednat ani zaslat. Možná je jen výměna za jakékoli jiné české mince a bankovky na pracovištích ČNB v Praze, Brně, Ostravě, Hradci Králové, Plzni, Českých Budějovicích a Ústí nad Labem. Seznam a otevírací doba všech sedmi územních pracovišť ČNB, kde mince vyměňují, jsou dostupné na webu ČNB. Pobočky ČNB mají otevřeno pro veřejnost do 14:00.

Mince už se prodávají na v aukcích

Mince vydávané v říjnu se v současnosti nabízejí na aukčním portálu Aukro až za 599 korun. Aktuálně vydávané mince a bankovka se na Aukro draží za zhruba 1800 korun, v ČNB je možné je vyměnit za 160 korun. Sadu je možné na Aukru koupit i za 2000 korun.

Loni 24. října vydala centrální banka ke 100. výročí vzniku Československa dvacetikorunové mince s portréty Tomáše Garrigua Masaryka, Milana Rastislava Štefánika a Edvarda Beneše. Jejich prodej na pobočkách centrální banky rovněž doprovázely několikahodinové fronty. ČNB tehdy ukončila výměnu 30. října.

Dvacetikorunové mince bude možné získat také později v mimořádné sadě šesti příležitostných oběžných dvacetikorun, tedy i s dříve vydanými mincemi s portréty Masaryka, Štefánika a Beneše.

Autor: