Pondělí 16. května 2022, svátek má Přemysl
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Evropu hněvá Itálie. Její rozpočet ohrožuje celou EU

Ekonomika

  6:00
Řím/Praha - Italská vlády složená z populistických stran Hnutí pěti hvězd a Ligy severu si rozhněvala Brusel. Ten nesouhlasí s návrhem rozpočtu, který mu italští představitelé zaslali k posouzení.

Italský premiér Giuseppe Conte. foto: Reuters

Návrh počítá s trojnásobně vyšším rozpočtovým schodkem ve výši 2,4 procenta, což je trojnásobek plánu předchozí vlády. Italský premiér Giuseppe Conte, jehož výrok o tom, že návrh rozpočtu je „nádherný“, citovala agentura Reuters, chce například v době, kdy se lidé dožívají stále většího věku, snižovat dobu odchodu do důchodu z dnešních asi 66,7 roku u mužů a 65,7 roku u žen na jednotnou úroveň 62 let. Mezi dalšími návrhy je i zavedení základního příjmu pro chudé.

Proti návrhu Itálie se však tvrdě ohradila Evropská komise a různí představitelé jednotlivých členských zemí či evropských institucí. Podle Komise návrh představuje „zvláště závažné nesplnění rozpočtových povinností“, které jsou stanoveny rozpočtovými pravidly. Právě ta se formovala v době nedávné dluhové krize. Itálie je přitom se svým dluhem ve výši 131 procent hrubého domácího produktu druhou nejzadluženější zemí Unie. Smutné prvenství pak připadá na Řecko.

„Nemámě žádné pochopení pro italský návrh rozpočtu,“ řekl novinářům rakouský kancléř Sebastian Kurz, jehož země právě EU předsedá. „My tady v Rakousku rozhodně nebudeme platit za dluhy ostatních a určitě nehodláme platit za levicově populistické volební sliby,“ dodal Kurz.

Evropská komise již reagovala na návrh italského rozpočtu, zamítne ho

Komise pak italské vládě vyčetla, že ignorovala například i negativní postoj rozpočtového úřadu italského parlamentu, a samozřejmě se jí hrubě nelíbí prudký nárůst vládních výdajů způsobený populistickými návrhy.

Ostatně i šéf Evropské centrální banky Mario Draghi varoval na neveřejném setkání evropských lídrů, že porušení pokrizových rozpočtových pravidel je nebezpečné. „Neexistuje žádný důvod se domnívat, že podkopání stanovených pravidel povede k prosperitě. Vysokou cenu ale pak ponesou všichni zúčastnění,“ citoval Draghiho prohlášení list Financial Times.

Problémy se nelíbí ani investorům. Reálně totiž hrozí propad italského ratingového hodnocení. Premiér Conte ale tvrdí, že odchylky od rozpočtových cílů nejsou velké a vláda prý jedná i s ratingovými agenturami, aby ke zhoršení hodnocení nedošlo.

Finanční trhy to ale vidí jinak a chtějí od Říma větší výnosy za to, že jim půjčují peníze. V pátek se například výnosy u desetiletých dluhopisů dostaly na 3,78 procenta, což je nejvíce od začátku roku 2014. Že jde o skutečný problém, ukazuje rozdíl mezi tím, kolik musí za tyto dluhopisy s 10letou dobou splatnosti platit Němci a právě Italové. Ten se rozšířil nejvíce od roku 2013, kdy končila evropská dluhová krize.

Autor:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Mohlo by vás zajímat