Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Extra levné benzinky ONO dotahují Shell. Litr tam stojí i o tři koruny méně

Ekonomika

  6:00
PLZEŇ - Jedna z nejmenších pumpařských sítí v Česku dosáhla loni rekordních prodejů. Společnost Tank Ono se se dostala do trojice největších prodejců benzinu v Česku.

Čerpací stanice Tank Ono na snímku z roku 2011. foto: Archiv

Pouhých 39 benzinek plzeňské společnosti Tank ONO prodalo za loňský rok dohromady rekordních 661 milionů litrů pohonných hmot. A každá z těchto výrazně laciných pump prodá měsíčně v průměru osmkrát víc benzinu a nafty než průměrná pumpa lídra trhu Benziny s aktuálně 387 stanicemi.

„Loňské prodeje byly vysoké díky nízké ceně ropy, a tím i pohonných hmot u nás,“ uvedl pro LN jednatel Tank ONO Jiří Ondra, který firmu společně s bratrem Petrem od roku 1993 vlastní.

Nejpočetnější sítě pump v Česku.

Nejen že jedna benzinka se značkou ONO převyšuje několikanásobně výkon jedné pumpy konkurentů, ale i v celkovém prodaném množství se celá tato nepočetná síť posunula mezi petrolejářské obry – loňským objemem do trojice absolutně největších maloobchodních prodejců u nás, podle některých kalkulací za dvojku trhu Shell.

Nadnárodní koncerny údaje o prodaných objemech tají. Lze je vyvozovat jen z některých naznačených údajů. Je tak zřejmé, že v prodaném objemu vede u nás síť Benzina, která je lídrem i co do počtu pump.

Benzina, Shell, Tank ONO?

Vlastník sítě koncern Unipetrol uvádí, že jeho tržní podíl na českém maloobchodním trhu s pohonnými hmotami činí aktuálně 19 procent. Ani výši celkového trhu u nás petrolejáři nezveřejňují, nicméně podle kalkulací LN se loni prostřednictvím veřejných čerpacích stanic prodalo v Česku celkem zhruba 4,4 miliardy litrů paliv.

Z toho vyplývá, že síť Benziny prodá za rok přes 800 milionů litrů.

Nezvyklé léto: benzinky před prázdninami zlevňují v Česku i v cizině

Na druhém místě se pravděpodobně aktuálně umístil Shell, kterému patří u nás sice „jen“ 175 pump, ale mnohé svým výkonem převyšují republikový průměr, který činí zhruba 1,1 milionu litrů na jednu veřejnou pumpu a rok. Pro srovnání: jedna stanice ONO dosahuje průměru skoro 17 milionů litrů.

Síť bratří Ondrů je tak podle všeho na třetím místě za koncernem Shell a těsně před maďarskou společností MOL, která uvádí zhruba 15procentní podíl na trhu a patří jí u nás celkem 306 benzinek MOL a Pap Oil.

Česká asociace petrolejářského průmyslu a obchodu (ČAPPO), jež sdružuje největší firmy v oboru, se k pozici jednotlivých prodejců nevyjadřuje. „K ekonomickému hodnocení stanic je důležité, v jakém místě čerpací stanice stojí. Můžete postavit čerpací stanici krásnou, ale když bude stát na špatném místě s nízkou mobilitou a návštěvností, budou její výsledky slabé,“ uvedl pouze expert ČAPPO Václav Loula.

Společnost Tank ONO se v poslední době snaží zbavit své poněkud nelichotivé pověsti. Od počátku prodává s extrémně nízkými maržemi, a tedy i za nejnižší ceny na trhu, leckdy o dvě i tři koruny za litr levněji než průměrná cena za celé Česko. Bratři Ondrové tak odlákali ostatním pumpařům tisíce zákazníků, u stanic ONO se stály a dodnes často stojí dlouhé fronty.

Podezřelí dodavatelé

Konkurenti firmu podezírali, že nakupuje od pochybných dodavatelů, kteří v 90. letech a začátkem nového tisíciletí rozsáhlými daňovými podvody při dovozu paliv dosahovali nižších cen, než jaké mohli nabídnout poctiví distributoři.

Bratrům Ondrovým však nikdo žádné zapojení do podvodu nedokázal; poukazovali na to, že o případných podvodných praktikách svých dodavatelů nemohou vědět.

Ceny benzinu v Evropě.
Tankování bez obsluhy - grafika.

„Tank ONO extrémně vyrostlo v době, kdy si stát neuměl ohlídat výběr daní,“ konstatuje Ivan Indráček, šéf Unie nezávislých petrolejářů, která sdružuje menší prodejce a distributory.

Od té doby Tank ONO výrazně obměnila dodavatele. Většina nabízeného paliva nepochází z dovozu, ale v posledních letech skoro výhradně z českých rafinerií, dnes plně vlastněných Unipetrolem. A dál přitom prodává řidičům za ceny, za jaké mnoho jiných nezávislých pumpařů sotva nakupuje od svých dodavatelů.

Autor: