Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Extra levné benzinky ONO dotahují Shell. Litr tam stojí i o tři koruny méně

Ekonomika

  6:00
PLZEŇ - Jedna z nejmenších pumpařských sítí v Česku dosáhla loni rekordních prodejů. Společnost Tank Ono se se dostala do trojice největších prodejců benzinu v Česku.

Čerpací stanice Tank Ono na snímku z roku 2011. foto: Archiv

Pouhých 39 benzinek plzeňské společnosti Tank ONO prodalo za loňský rok dohromady rekordních 661 milionů litrů pohonných hmot. A každá z těchto výrazně laciných pump prodá měsíčně v průměru osmkrát víc benzinu a nafty než průměrná pumpa lídra trhu Benziny s aktuálně 387 stanicemi.

„Loňské prodeje byly vysoké díky nízké ceně ropy, a tím i pohonných hmot u nás,“ uvedl pro LN jednatel Tank ONO Jiří Ondra, který firmu společně s bratrem Petrem od roku 1993 vlastní.

Nejpočetnější sítě pump v Česku.

Nejen že jedna benzinka se značkou ONO převyšuje několikanásobně výkon jedné pumpy konkurentů, ale i v celkovém prodaném množství se celá tato nepočetná síť posunula mezi petrolejářské obry – loňským objemem do trojice absolutně největších maloobchodních prodejců u nás, podle některých kalkulací za dvojku trhu Shell.

Nadnárodní koncerny údaje o prodaných objemech tají. Lze je vyvozovat jen z některých naznačených údajů. Je tak zřejmé, že v prodaném objemu vede u nás síť Benzina, která je lídrem i co do počtu pump.

Benzina, Shell, Tank ONO?

Vlastník sítě koncern Unipetrol uvádí, že jeho tržní podíl na českém maloobchodním trhu s pohonnými hmotami činí aktuálně 19 procent. Ani výši celkového trhu u nás petrolejáři nezveřejňují, nicméně podle kalkulací LN se loni prostřednictvím veřejných čerpacích stanic prodalo v Česku celkem zhruba 4,4 miliardy litrů paliv.

Z toho vyplývá, že síť Benziny prodá za rok přes 800 milionů litrů.

Nezvyklé léto: benzinky před prázdninami zlevňují v Česku i v cizině

Na druhém místě se pravděpodobně aktuálně umístil Shell, kterému patří u nás sice „jen“ 175 pump, ale mnohé svým výkonem převyšují republikový průměr, který činí zhruba 1,1 milionu litrů na jednu veřejnou pumpu a rok. Pro srovnání: jedna stanice ONO dosahuje průměru skoro 17 milionů litrů.

Síť bratří Ondrů je tak podle všeho na třetím místě za koncernem Shell a těsně před maďarskou společností MOL, která uvádí zhruba 15procentní podíl na trhu a patří jí u nás celkem 306 benzinek MOL a Pap Oil.

Česká asociace petrolejářského průmyslu a obchodu (ČAPPO), jež sdružuje největší firmy v oboru, se k pozici jednotlivých prodejců nevyjadřuje. „K ekonomickému hodnocení stanic je důležité, v jakém místě čerpací stanice stojí. Můžete postavit čerpací stanici krásnou, ale když bude stát na špatném místě s nízkou mobilitou a návštěvností, budou její výsledky slabé,“ uvedl pouze expert ČAPPO Václav Loula.

Společnost Tank ONO se v poslední době snaží zbavit své poněkud nelichotivé pověsti. Od počátku prodává s extrémně nízkými maržemi, a tedy i za nejnižší ceny na trhu, leckdy o dvě i tři koruny za litr levněji než průměrná cena za celé Česko. Bratři Ondrové tak odlákali ostatním pumpařům tisíce zákazníků, u stanic ONO se stály a dodnes často stojí dlouhé fronty.

Podezřelí dodavatelé

Konkurenti firmu podezírali, že nakupuje od pochybných dodavatelů, kteří v 90. letech a začátkem nového tisíciletí rozsáhlými daňovými podvody při dovozu paliv dosahovali nižších cen, než jaké mohli nabídnout poctiví distributoři.

Bratrům Ondrovým však nikdo žádné zapojení do podvodu nedokázal; poukazovali na to, že o případných podvodných praktikách svých dodavatelů nemohou vědět.

Ceny benzinu v Evropě.
Tankování bez obsluhy - grafika.

„Tank ONO extrémně vyrostlo v době, kdy si stát neuměl ohlídat výběr daní,“ konstatuje Ivan Indráček, šéf Unie nezávislých petrolejářů, která sdružuje menší prodejce a distributory.

Od té doby Tank ONO výrazně obměnila dodavatele. Většina nabízeného paliva nepochází z dovozu, ale v posledních letech skoro výhradně z českých rafinerií, dnes plně vlastněných Unipetrolem. A dál přitom prodává řidičům za ceny, za jaké mnoho jiných nezávislých pumpařů sotva nakupuje od svých dodavatelů.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat