Čtvrtek 12. prosince 2019svátek má Simona 1 °C déšť se sněhem Předplatné LN
20. září 2017 11:22 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Aby mohl Uber v Londýně jezdit, zaplatí až 85 milionů korun

Taxikáři navázali na protesty proti aplikaci Uber, pro kterou podle nich platí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Taxikáři navázali na protesty proti aplikaci Uber, pro kterou podle nich platí... | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA/LONDÝN Uber bude muset v dalších pěti letech zaplatit až 2,9 milionu liber (v přepočtu 85 milionů korun), aby mohl v Londýně provozovat své služby. Oznámila to organizace Transport for London, která spravuje mimo jiné licenční poplatky za provozování podobných služeb. V Česku se kvůli Uberu dostali do ostrého sporu taxikáři a vedení Prahy. Uber zde totiž regulován není.

Státní instituce Transport for London totiž připravila nové tabulky licenčních poplatků, které budou muset platit poskytovatelé podobných služeb. Zprávu o tom přinesl server deníku The Independent.

Nově bude muset stejnou částku jako Uber platit každá společnost, která mají v londýnských ulicích nasazeno více než 10 tisíc vozů. V Londýně je přitom registrováno 116 tisíc řidičů těchto služeb. Část částky tvoří i poplatek za žádost o povolení provozování služby - ten činí sedmnáct milionů. Už od roku 2013 musí každá firma, která provozuje v Londýně více než 10 aut, platit v přepočtu 83 tisíc korun.

Podle Transport for London narostlo odvětví soukromě najímané dopravy natolik, že bylo nutné nastavit poplatky tak, aby odrážely rostoucí výnosy provozovatelů. Serveru Independent řekl mluvčí společnosti Uber, že praxi, kdy větší firmy mají platit víc, firma podporuje.

Mezitím v Praze

Uber je současné době v Česku horké téma. Podle pražských taxikářů provozuje svou službu nezákonně, když nemusí splňovat regulace, které musí splnit provozovatelé taxislužeb.

Taxikáři momentálně vyhrožují magistrátu zablokováním ulic, pokud se situace nepohne do pátečního odpoledne. Magistrát se však opakovaně brání, že na řešení problému nemá kompetence a situaci by měla vyřešit příslušná ministerstva.

„To, co dělají taxikáři na Letišti Václava Havla, je ostudné a hodně to vypovídá o jejich inteligenci. Celé záležitost kolem Uberu už ale měla být dávno vyřešena vhodnou legislativou, která by stanovila jasná pravidla. To nemůže udělat Praha. My Uber nemůžeme zakázat ani jakkoliv regulovat. Apeluju na příslušná ministerstva, aby přestala strkat hlavu do písku a k celému problému se postavila čelem, protože jinak se to bude stále stupňovat,“ reagovala na stížnosti taxikářů pražská primátorka Adriana Krnáčová.

Taxikáři zaměřili svou nevoli i přímo proti řidičům Uberu, když byly zaznamenány případy vyhrožování a poškozování aut řidičů internetové služby. Jednomu z řidičů Uberu rozbili taxikáři minulý pátek přední sklo a sebrali mu mobilní telefon. 

Michal Bernáth

Autor

Michal Bernáthmichal.bernath@lidovky.czČlánky
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Kam dál, Slavie? Manažer Nezmar připouští obavy: Jsme na hraně

Jan Nezmar, manažer fotbalové Slavie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na Dortmund má jednu bizarní vzpomínku. Po letech se jí zasměje, ale tehdy? V březnu 2002 bylo Janu Nezmarovi ouvej....

OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?
OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?

Propadli jste pleťovým a tělovým olejům a hledáte inspiraci? Vyzkoušeli jsme olejíčky Frei öl®, které slibují tu nejlepší péči pro pokožku dospělých i našich nejmenších.