Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 13 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Advokáti jsou proti elektronické evidenci tržeb. Bojí se prolomení tajemství

Právník pod dohledem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Právník pod dohledem. | foto: Richard Cortés, Lidové noviny

PRAHA Proti elektronické evidenci tržeb se vymezují i advokáti. Vadí jim přemíra kontroly. Také se obávají, že zavedení evidence ohrozí jejich povinnost mlčenlivosti a advokátní tajemství. Česká advokátní komora se tak proti zákonu, který by měl evidenci zavést, silně ohradila.

Celý systém elektronické evidence tržeb je podle České advokátní komory zneužitelný. Může prý tak ohrozit i některé základní atributy poskytování právní pomoci. O jednotlivých klientech advokátů by se toho totiž stát mohl dozvědět až příliš mnoho, a vlastně tak prolomit i zákonem střežené advokátní tajemství.

„Domnívám se, že tak vysoká potřeba shromažďování dat ze strany státu může vést k dotčení povinnosti mlčenlivosti advokátů.

Prostřednictvím zpracování dat - nikoliv pouze jejich shromažďování - si totiž může finanční nebo i jiný úřad udělat poměrně podrobnou představu o tom, od koho přijímám peníze, respektive koho zastupuji,“ varovala advokátka Petra Vráblíková u kulatého stolu Právní aspekty elektronické evidence tržeb, jedné z akcí letošního ročníku projektu Pražský právnický podzim. Vráblíková působí v odboru vnější a vnitřní legislativy České advokátní komory.

Ohrožující údaje

Pokud pak advokát peníze znovu někam předá -například uhradí znalecký posudek -půjde si podle ní udělat jasnou představu o tom, čeho se celá transakce vlastně týká. Správce daně přitom bude nově získávat další údaje také díky takzvanému kontrolnímu hlášení DPH a právě množství sesbíraných údajů může být ohrožující.

Podle Vráblíkové správce daně navíc už během zdaňovacího období tak velké množství dat nepotřebuje. Pro ti kritice ze strany advokátů se však ohradila náměstkyně ministra financí Simona Hornochová. Tato kritika je podle ní málo konkrétní a už i někteří advokáti tyto obavy považují - alespoň podle jejích slov -za paranoidní. „Nedokážu si představit, jakým způsobem by zaevidování toho, kdy a kolik jste zaúčtovali tržbu, mohlo porušit advokátní mlčenlivost,“ uvedla Hornochová s tím, že nechápe, podle čeho by šlo poznat, o jakého klienta či o jakou jeho konkrétní kauzu jde. „Zákon nic takového nevyžaduje,“ oponovala Hornochová.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Heparinový vrah Petr Zelenka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Heparinový vrah Petr Zelenka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Heparinový vrah Petr Zelenka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné vouchery na spodní prádlo z Trenýrkárny
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné vouchery na spodní prádlo z Trenýrkárny

Vybavte se na léto sexy prádlem nebo pohodlnými trenýrkami díky voucheru do e-shopu Trenýrkárna.cz.