Úterý 26. května 2020svátek má Filip 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Advokáti jsou proti elektronické evidenci tržeb. Bojí se prolomení tajemství

Právník pod dohledem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Právník pod dohledem. | foto: Richard Cortés, Lidové noviny

PRAHA Proti elektronické evidenci tržeb se vymezují i advokáti. Vadí jim přemíra kontroly. Také se obávají, že zavedení evidence ohrozí jejich povinnost mlčenlivosti a advokátní tajemství. Česká advokátní komora se tak proti zákonu, který by měl evidenci zavést, silně ohradila.

Celý systém elektronické evidence tržeb je podle České advokátní komory zneužitelný. Může prý tak ohrozit i některé základní atributy poskytování právní pomoci. O jednotlivých klientech advokátů by se toho totiž stát mohl dozvědět až příliš mnoho, a vlastně tak prolomit i zákonem střežené advokátní tajemství.

„Domnívám se, že tak vysoká potřeba shromažďování dat ze strany státu může vést k dotčení povinnosti mlčenlivosti advokátů.

Prostřednictvím zpracování dat - nikoliv pouze jejich shromažďování - si totiž může finanční nebo i jiný úřad udělat poměrně podrobnou představu o tom, od koho přijímám peníze, respektive koho zastupuji,“ varovala advokátka Petra Vráblíková u kulatého stolu Právní aspekty elektronické evidence tržeb, jedné z akcí letošního ročníku projektu Pražský právnický podzim. Vráblíková působí v odboru vnější a vnitřní legislativy České advokátní komory.

Ohrožující údaje

Pokud pak advokát peníze znovu někam předá -například uhradí znalecký posudek -půjde si podle ní udělat jasnou představu o tom, čeho se celá transakce vlastně týká. Správce daně přitom bude nově získávat další údaje také díky takzvanému kontrolnímu hlášení DPH a právě množství sesbíraných údajů může být ohrožující.

Podle Vráblíkové správce daně navíc už během zdaňovacího období tak velké množství dat nepotřebuje. Pro ti kritice ze strany advokátů se však ohradila náměstkyně ministra financí Simona Hornochová. Tato kritika je podle ní málo konkrétní a už i někteří advokáti tyto obavy považují - alespoň podle jejích slov -za paranoidní. „Nedokážu si představit, jakým způsobem by zaevidování toho, kdy a kolik jste zaúčtovali tržbu, mohlo porušit advokátní mlčenlivost,“ uvedla Hornochová s tím, že nechápe, podle čeho by šlo poznat, o jakého klienta či o jakou jeho konkrétní kauzu jde. „Zákon nic takového nevyžaduje,“ oponovala Hornochová.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...