21. listopadu 2012 20:09 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Rating Kypru klesá. Agentura Fitch ho srazila o dva stupně

Vlajka Kypru | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlajka Kypru | foto: Shutterstock

NEW YORK Mezinárodní ratingová agentura Fitch srazila úvěrové hodnocení Kypru o dva stupně hlouběji do spekulativního pásma a varovala před jeho dalším zhoršením.

Odůvodnila to nepříznivým výhledem kyperské ekonomiky, zhoršením veřejných financí a náklady rekapitalizace bank. Kypr nyní jedná se zástupci mezinárodních věřitelů o záchranném úvěru.

Hodnocení dlouhodobých závazků Kypru Fitch snížila na BB- z dosavadního stupně BB+. Konkurenční Standard & Poor´s hodnotí zemi ratingem o dva stupně horším a známka třetí velké agentury Moody´s pro Kypr je nižší o tři stupně.

Dlouhodobé problémy

Kypr má problémy kvůli řecké dluhové krizi a hrozí mu vysoké náklady na sanaci dvou největších bank. Země rovněž potřebuje peníze k pokrytí rozpočtového deficitu. Očekává se, že záchranný úvěr by se mohl pohybovat mezi 11 až 16 miliardami eur (280 až 408 miliard Kč).

"Degradace státního ratingu Kypru odráží znatelně slabší makroekonomický výhled, fiskální rozpočet, který výrazně neodpovídá očekávání, a trvající vysokou úroveň nejistoty ohledně nákladů na rekapitalizaci bank," uvedla Fitch. Dodala, že protahování rozhovorů o záchranném balíku přispívá ke zhoršování ekonomické situace v zemi a zvyšuje nejistotu kolem reforem veřejného sektoru.

Kypr už téměř dva týdny jedná se zástupci Evropské komise, Evropské centrální banky (ECB) a Mezinárodního měnového fondu (MMF). "Trojka" mezinárodních věřitelů už uzavřela jednání s tamní centrální bankou a nyní jedná s vládou o privatizaci státního majetku a o snížení důchodů a mezd ve veřejném sektoru.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz