7. května 2019 12:15 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Americké ministerstvo schválilo prodej 16 vojenských vrtulníků do Česka. Mají stát 23 miliard

Vojenské vrtulníky Bell AH-1Z, které plánuje Česká republika koupit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vojenské vrtulníky Bell AH-1Z, které plánuje Česká republika koupit. | foto: Reprofoto/http://news.bellflight.com: Media gallery

Ministerstvo zahraničí USA schválilo případný prodej celkem 16 vojenských vrtulníků do České republiky za více než miliardu dolarů, tedy přes 23 miliard korun. O přesné podobě kontraktu i konečné ceně se podle serveru iRozhlas.cz bude ještě jednat. Prodej vojenského materiálu musí také posvětit Kongres Spojených států.

Vojenské vrtulníky Bell AH-1Z, které plánuje Česká republika koupit.
Americké helikoptéry UH-60 Black Hawk  na vojenském cvičení.

Česko má zájem o čtyři útočné vrtulníky Bell AH-1Z od amerického výrobce Bell Helicopters, jejichž hodnota včetně dalšího vybavení se podle webu defence-blog.com odhaduje na 205 milionů dolarů (4,7 miliardy korun). A ještě o 12 strojů UH-60 Black Hawk od zbrojního gigantu Lockheed Martin za 800 milionů dolarů (18,4 miliardy korun).

Nová americká technika má v české armádě nahradit zastaralé ruské helikoptéry Mi-24.

Pentagon záměr prodat Česku vojenskou techniku oznámil podle iRozhlasu Kongresu s tím, že tato modernizace vybavení české armády pomůže americkému partnerovi ze Severoatlantické aliance a tím i udržení míru a stability v Evropě a americké národní bezpečnosti.

Americká Agentura pro spolupráci v obranné bezpečnosti zveřejnila podrobnosti o dodávce útočných vrtulníků. V ceně 205 milionů dolarů kromě samotných vrtulníků je také 14 raket AGM-114 Hellfire, dále komunikační zařízení, elektronické bojové systémy, kulomety M197 20mm, náhradní díly nebo školení personálu.

vagDavid Vagaday