26. ledna 2018 8:31 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Babiš před summitem V4: Regionální rozvojová banka není potřeba

Andrej Babiš na tiskové konferenci po schůzce s bulharským premiérem v Sofii. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš na tiskové konferenci po schůzce s bulharským premiérem v Sofii. | foto: ČTK

BUDAPEŠŤ Vzniku středoevropské regionální rozvojové banky, jak o ní před časem hovořili premiéři Maďarska a Polska Viktor Orbán a Mateusz Morawiecki, není český premiér Andrej Babiš příliš nakloněn. Česko musí dát do pořádku především české banky, řekl dnes předseda vlády novinářům před oficiální návštěvou Maďarska. V Budapešti hodlá na summitu zemí visegrádské skupiny (V4; Česko, Polsko, Maďarsko, Slovensko) mimo jiné koordinovat pozice před únorovým summitem EU, třeba i v oblasti migrační politiky.

„Já si nemyslím, že je potřeba vznik nějaké nové banky. My musíme hlavně dát do pořádku naše banky, Českou exportní, a musíme konečně mít nějakou strategii pro Českomoravskou záruční a rozvojovou banku,“ řekl Babiš s tím, že české banky jsou ve velice dobré kondici. „Já si rád vyslechnu ten projekt, ale nemyslím si, že je potřeba taková banka,“ dodal.

25.ledna 2018 v 14:13, příspěvek archivován: 26.ledna 2018 v 08:31

Zítra se koná summit #V4 v Budapešti k budoucnosti EU a víceletému finančnímu rámci. Premiér @AndrejBabis využije návštěvu Maďarska k oficiálnímu setkání s premiérem Orbánem a prezidentem Áderem → https://t.co/WpaEceylWf https://t.co/RPIoFp21yv

Maďarský premiér Orbán před časem řekl, že regionální kohezní fondy Evropské unie jsou omezené, a jestliže je financování z evropských institucí, jako jsou rozvojové banky, nedostatečné nebo příliš drahé, střední Evropa musí hledat financování ze zdrojů mimo Evropu. K tomu by měla sloužit právě regionální rozvojová banka, o jejímž vzniku už před časem Orbán hovořil s polským premiérem Morawieckým.

V souvislosti s migrací a sporným přerozdělováním žadatelů o azyl v rámci EU, o čemž se bude v Budapešti také hovořit, Babiš připomněl své čtvrteční setkání s portugalským premiérem na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu. „Uplatnil (portugalský premiér) zájem o deset tisíc migrantů a dostal jenom tisíc pět set. My zase říkáme, že my tady potřebujeme spíš lidi z Ukrajiny, sestřičky nebo na práci nějaké jiné profese. Tak jsme se více méně domluvili, že o tom můžeme diskutovat, že jestli například tu naši kvótu bychom nemohli řešit s tím, že se nějak domluvíme s Portugalskem,“ uvedl premiér. Přiznal však zároveň, že neví, zda by Evropská komise takovou debatu vůbec připustila.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!