Čtvrtek 22. října 2020svátek má Sabina 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Britský stát může na brexitu i vydělat. Propadnou mu opomenutá aktiva zrušených firem

Stoupenci bezodkladného brexitu se v pátek shromáždily před londýnským sídlem... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stoupenci bezodkladného brexitu se v pátek shromáždily před londýnským sídlem... | foto: Reuters

Zatím posledním termínem, ke kterému by měl po několika odkladech proběhnout brexit, je 31. říjen 2019. Má to logiku, protože toto datum zároveň označuje konec mandátu současné Evropské komise. České společnosti, které chtějí kvůli brexitu z Británie odejít, by si s likvidací měly pospíšit, upozornil expert Michael Dobrovolný.

České firmy etablované v Británii zatím na její chystaný odchod z EU reagovaly různě. Některé omezují investice a hledají alternativní trhy, nebo si naopak přímo v zemi založily vlastní společnosti. Ty jsou zpravidla vlastněné ze států, s nimiž má monarchie uzavřené dohody o zamezení zdanění či celní dohody.

„Pokud by se ale někteří investoři a podnikatelé v souvislosti s brexitem rozhodli své obchodní aktivity v Británii zcela ukončit, mají nejvyšší čas. Je totiž nezbytné, aby své společnosti řádně zlikvidovali. Znamená to kompletní účetní a daňové i transakční vypořádání majetku a závazků společnosti,“ upozorňuje Michael Dobrovolný, manažer společnosti Smart Office & Companies ze skupiny Apogeo.

Postup podle něj není nepodobný tomu v Česku a zabere obvykle tři až šest měsíců. „Likvidační tzv. strike – off & dissolution proces je nutno zveřejnit v jakési obdobě Obchodního věstníku. Pro společnosti registrované v Anglii a Walesu je to London Gazette, pro společnosti zapsané ve Skotsku Edinburgh Gazette a Belfast Gazette pro společnosti registrované v Severním Irsku. Všechny vycházejí jednou týdně,“ vysvětluje Dobrovolný.

Manažer připomíná, že britské úřady obecně mají lidský přístup i pochopení, mají ale také dlouhou paměť a jaksi neodpouštějí. Proces je proto třeba absolvovat opravdu řádně. „Ředitelé, likvidátoři i tzv. persons with significant control tak nesou nemalou zodpovědnost. Mohli by se totiž přičinit o další rozmnožení majetku britského státu, která už dnes podle odhadů na tom vydělává v přepočtu přes 52 miliard korun ročně,“ říká Michael Dobrovolný.

Od data zrušení se totiž podle něj opomenutá aktiva bývalé společnosti mohou stát „bona vacantia“ čili pozůstalostí bez dědice nebo-li odúmrtí. „Doslovný překlad tohoto latinského termínu zní „volné zboží“, což může znamenat nemovitost, zůstatek na bankovním účtu nebo jiný majetek, který přechází na britskou korunu, protože nemá zákonného vlastníka,“ uzavírá manažer.

Plíseň, černý banán, nahnilé ovoce. Zkažené potraviny nezpůsobí jen bolení břicha

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklenice s marmeládou plná plísně, nahnilé jablko či zčernalý banán. To vše obvykle představuje jasné varování před...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Prodávám různě otevřené kalhotky. Zachraňují manželství, říká návrhářka

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ateliér módní návrhářky Terezy Vu jemně voní drahými svíčkami a na ramínkách ovázaných stuhou visí ručně vyrobené a...