Pondělí 20. ledna 2020svátek má Ilona -1 °C oblačno Předplatné LN
12. září 2019 13:39 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Britský stát může na brexitu i vydělat. Propadnou mu opomenutá aktiva zrušených firem

Stoupenci bezodkladného brexitu se v pátek shromáždily před londýnským sídlem... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stoupenci bezodkladného brexitu se v pátek shromáždily před londýnským sídlem... | foto: Reuters

Zatím posledním termínem, ke kterému by měl po několika odkladech proběhnout brexit, je 31. říjen 2019. Má to logiku, protože toto datum zároveň označuje konec mandátu současné Evropské komise. České společnosti, které chtějí kvůli brexitu z Británie odejít, by si s likvidací měly pospíšit, upozornil expert Michael Dobrovolný.

České firmy etablované v Británii zatím na její chystaný odchod z EU reagovaly různě. Některé omezují investice a hledají alternativní trhy, nebo si naopak přímo v zemi založily vlastní společnosti. Ty jsou zpravidla vlastněné ze států, s nimiž má monarchie uzavřené dohody o zamezení zdanění či celní dohody.

„Pokud by se ale někteří investoři a podnikatelé v souvislosti s brexitem rozhodli své obchodní aktivity v Británii zcela ukončit, mají nejvyšší čas. Je totiž nezbytné, aby své společnosti řádně zlikvidovali. Znamená to kompletní účetní a daňové i transakční vypořádání majetku a závazků společnosti,“ upozorňuje Michael Dobrovolný, manažer společnosti Smart Office & Companies ze skupiny Apogeo.

Postup podle něj není nepodobný tomu v Česku a zabere obvykle tři až šest měsíců. „Likvidační tzv. strike – off & dissolution proces je nutno zveřejnit v jakési obdobě Obchodního věstníku. Pro společnosti registrované v Anglii a Walesu je to London Gazette, pro společnosti zapsané ve Skotsku Edinburgh Gazette a Belfast Gazette pro společnosti registrované v Severním Irsku. Všechny vycházejí jednou týdně,“ vysvětluje Dobrovolný.

Manažer připomíná, že britské úřady obecně mají lidský přístup i pochopení, mají ale také dlouhou paměť a jaksi neodpouštějí. Proces je proto třeba absolvovat opravdu řádně. „Ředitelé, likvidátoři i tzv. persons with significant control tak nesou nemalou zodpovědnost. Mohli by se totiž přičinit o další rozmnožení majetku britského státu, která už dnes podle odhadů na tom vydělává v přepočtu přes 52 miliard korun ročně,“ říká Michael Dobrovolný.

Od data zrušení se totiž podle něj opomenutá aktiva bývalé společnosti mohou stát „bona vacantia“ čili pozůstalostí bez dědice nebo-li odúmrtí. „Doslovný překlad tohoto latinského termínu zní „volné zboží“, což může znamenat nemovitost, zůstatek na bankovním účtu nebo jiný majetek, který přechází na britskou korunu, protože nemá zákonného vlastníka,“ uzavírá manažer.

Lidovky.cz
Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

NENECHTE SI UJÍT: Výprodeje Gues, CK, O bag a Desigual, které stojí za to
NENECHTE SI UJÍT: Výprodeje Gues, CK, O bag a Desigual, které stojí za to

Vánoce jsou za námi, nastává čas výprodejů. Udělejte si radost a oživte svůj šatník novým módním kouskem, který je navíc za zlomek původní ceny. Máme pro vás tipy na ty nejzajímavější značky, které si zamilujete. Jsou módní, stylové a originální. Kde je seženete nejlevněji?