29. srpna 2015 12:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Burger King se pře s univerzitou. Důvodem je historický rukopis

Restaurace Burger King - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Restaurace Burger King - ilustrační foto | foto: Lucie VadlejchováLidovky.cz

DUBLIN Řetězec rychlého občerstvení Burger King podal stížnost na Dublinskou univerzitu. Spor se týkal značky BK, kterou používá americká siť fast foodů. Univerzita si ale pod stejnou značkou zaregistrovala historicky cenný evangeliář známý jako Kniha z Kellsu (Book of Kells).

Burger King podal stížnost v USA, kde se celý spor odehrál. Zástupci celosvětové sítě fast foodů se obávali o poškození obchodní značky Burger King i produktů, které restaurace rychlého občerstvení nabízejí. Burger King poukazoval také na zmatek, který může potkat turisty v Dublinu. Podle řetězce by tak mohli hladoví turisté místo v restauraci Burger Kingu skončit na Trinity College, kde je Kniha z Kellsu uložena.

„Nakonec zástupci Burger Kingu pochopili, že Trinity College neměla zájem vstoupit na trh s rychlým občerstvením“ vysvětlil maloobchodní manažer Trinity College Paul Corrigan.

Historický evangeliář známý jako Kniha z Kellsu patří mezi národní poklady Irska

Historický evangeliář známý jako Kniha z Kellsu patří mezi národní poklady Irska

Dublinská univerzita si zaregistroval ochranou značku BK asi před půl rokem. Chtěla tak zpopularizovat cenný evangeliář, který patří mezi hlavní turistická lákadla univerzity. „Nechceme, aby si lidé mysleli, že využíváme Knihu z Kellsu, ale, vláda snížila financování univerzit a my musíme nalézt nové způsoby financování, abychom byli schopni uchovat cenný rukopisu i dalších středověké texty, o které se staráme,“ řekl dále Corrigan. 

Kniha z Kellsu je nejznámější historický rukopis Irska. Sepsána byla keltskými mnichy někdy kolem roku 800 našeho letopočtu. Evangeliář je psán vulgatou (latinský překlad Písma svatého) a je bohatě ilustrován. Svůj název kniha získala podle opatství Kells, kde byla uchovávána po celá staletí, než byla převezena do Dublinu.

Historický rukopis je hlavním turistickým lákadlem Trinity College, kde je od roku 1953. Jen za poslední rok ji podle univerzitních údajů vidělo více než 650 000 návštěvníků.

Jakub Kopřiva

Autor

Jakub Kopřivajakub.kopriva@lidovky.czČlánky

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.