Středa 3. června 2020svátek má Tamara 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Burger King se pře s univerzitou. Důvodem je historický rukopis

Restaurace Burger King - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Restaurace Burger King - ilustrační foto | foto: Lucie VadlejchováLidovky.cz

DUBLIN Řetězec rychlého občerstvení Burger King podal stížnost na Dublinskou univerzitu. Spor se týkal značky BK, kterou používá americká siť fast foodů. Univerzita si ale pod stejnou značkou zaregistrovala historicky cenný evangeliář známý jako Kniha z Kellsu (Book of Kells).

Burger King podal stížnost v USA, kde se celý spor odehrál. Zástupci celosvětové sítě fast foodů se obávali o poškození obchodní značky Burger King i produktů, které restaurace rychlého občerstvení nabízejí. Burger King poukazoval také na zmatek, který může potkat turisty v Dublinu. Podle řetězce by tak mohli hladoví turisté místo v restauraci Burger Kingu skončit na Trinity College, kde je Kniha z Kellsu uložena.

„Nakonec zástupci Burger Kingu pochopili, že Trinity College neměla zájem vstoupit na trh s rychlým občerstvením“ vysvětlil maloobchodní manažer Trinity College Paul Corrigan.

Historický evangeliář známý jako Kniha z Kellsu patří mezi národní poklady Irska

Historický evangeliář známý jako Kniha z Kellsu patří mezi národní poklady Irska

Dublinská univerzita si zaregistroval ochranou značku BK asi před půl rokem. Chtěla tak zpopularizovat cenný evangeliář, který patří mezi hlavní turistická lákadla univerzity. „Nechceme, aby si lidé mysleli, že využíváme Knihu z Kellsu, ale, vláda snížila financování univerzit a my musíme nalézt nové způsoby financování, abychom byli schopni uchovat cenný rukopisu i dalších středověké texty, o které se staráme,“ řekl dále Corrigan. 

Kniha z Kellsu je nejznámější historický rukopis Irska. Sepsána byla keltskými mnichy někdy kolem roku 800 našeho letopočtu. Evangeliář je psán vulgatou (latinský překlad Písma svatého) a je bohatě ilustrován. Svůj název kniha získala podle opatství Kells, kde byla uchovávána po celá staletí, než byla převezena do Dublinu.

Historický rukopis je hlavním turistickým lákadlem Trinity College, kde je od roku 1953. Jen za poslední rok ji podle univerzitních údajů vidělo více než 650 000 návštěvníků.

Jakub Kopřiva

Autor

Jakub Kopřivajakub.kopriva@lidovky.czČlánky
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!