5. ledna 2017 19:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

BYZNYS DNE: Křižák z Wall Street si došlápl na největší německou banku

Wall Street. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Wall Street. | foto: Reuters

PRAHA Vybrané ekonomické zprávy 5. ledna 2017: Deutsche bank zaplatí miliardy za vyhýbání se daním, USA vytváří méně pracovních míst, prodeje aut rostou a Bitcoin padá.

Největší německá banka Deutsche Bank zaplatí v USA v přepočtu 2,4 miliardy korun, aby urovnala obvinění z daňového podvodu. Oznámil to newyorský prokurátor Preet Bharara, známý svými „křižovými výpravami“ proti nekalostem finančníků. Právě do jeho kompetence totiž spadá slavná Wall Street. Deutsche Bank se podle amerických úřadů v roce 2000 pomocí sítě firem snažila ukrývat peníze před správcem daně. Deutsche Bank se podle Bharary v rámci dohody o urovnání ke snaze vyhnout se placení daní přiznala. Tvrdou ruku zákona jmenoval do funkce prezident Barack Obama a stal se dokonce námětem pro seriálovou postavu. Uvidíme, jak se mu bude dařit za časů nového prezidenta Donalda Trumpa, který má v administrativě letitého korunního prince nechvalně proslulé banky Goldman Sachs.

Trumpovým trumfem jsou ovšem pracovní místa jejichž zvýšení slíbil voličům. Soukromí zaměstnavatelé ve Spojených státech přitom v prosinci vytvořili zhruba 153.000 nových pracovních míst, což je méně než se očekávalo. Americké ministerstvo práce oznámilo, že počet nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti nicméně minulý týden klesl o 28 000 na zhruba 235 000 osob. Uvidíme jak nový prezident naplní své sliby.

Prodej nových osobních aut v Česku loni vzrostl o 12,5 procenta na rekordních 259.693 vozů. První je podle Svazu dovozců automobilů Škoda Auto s tržním podílem 31,7 procenta, která zvýšila prodej o více než 11 procent na 82.267 aut. Následují Volkswagen s růstem o 12 procent na 26.598 vozů a automobilka Hyundai, která prodala 20.992 aut, tedy o sedm procent více než v roce 2015.

Hodnota kybernetické měny bitcoin se včera propadla o více než 20 procent a vrátila se pod hranici tisíce dolarů. Bitcoin tak ztrácí vysoké zisky z minulých týdnů a zaznamenává nejhlubší denní ztrátu za téměř dva roky. Hodnota bitcoinu odpoledne na evropské burze Bitstamp klesla na 885 dolarů za jednotku z ranních asi 1130 dolarů. Sestoupila tak nejníže od 25. prosince, počátkem týdne se přitom bitcoin poprvé za tři roky vyšplhal nad tisíc dolarů a ve středu vystoupil na tříleté maximum 1130,90 dolaru, což bylo jen asi 24 dolarů pod rekordním maximem. Za celý loňský rok bitcoin získal 125 procent.

Jan Klesla, ČTK
Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky
J. Nový Zvládnete to! 6:23 6.1.2017

TIP: Které dětské kapsičky se nám osvědčily?
TIP: Které dětské kapsičky se nám osvědčily?

Kapsičky s ovocnými přesnídávkami i jinými dobrotami si maminky pochvalují. Zvláště na výlety a procházky jsou skvělou volbou. Na co byste si při jejich výběru měli dát pozor?