Pátek 4. prosince 2020svátek má Barbora -2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

BYZNYS TÝDNE: Nový iPhone, rostoucí inflace a varování světovládců

Phil Schiller mluví o novém iPhone 6s a iPhone 6s Plus | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Phil Schiller mluví o novém iPhone 6s a iPhone 6s Plus | foto: Reuters

PRAHA Výhled ekonomických zpráv pro tento týden: Státníci jednají v Číně, Evropská centrální banka rozhodne o sázbách, Česká národní banka vyhlíží výsledky inflace a celý svět zase nový iPhone.

Hlavní událostí nadcházejícího týdne bude bezpochyby v pondělí vrcholící summit G20, setkání hlav nejvyspělejších zemí světa v Číně. Jedním z hlavních témat přitom je otevřenost a překážky světovému obchodu. Před jeho omezováním přitom varovaly hlavy trojice největších světových ekonomických organizací – Mezinárodního měnového fondu (MMF), Světové obchodní organizace (WTO) a OECD.

V souvislosti s volbami v USA a také v Německu jde dnes o ožehavou politickou otázku hlavně v souvislosti s chystanou a zpochybňovanou transatlantickou dohodou TTIP. Stejně tak se vrací otázky obchodu s letos hostitelskou Čínou; vrcholní představitelé EU ji už vyzvali, aby zakročila proti svému ocelářskému průmyslu, který dlouhodobě viní z dumpingových cen.

Mario Draghi, prezident ECB

Mario Draghi, prezident ECB

Pro trhy a celý další vývoj eurozóny bude ústřední rozhodnutí Evropské centrální banky o úrokových sazbách ve čtvrtek. Očekává se, že ohlásí pokračování politiky pumpování peněz do evropské ekonomiky. A to především tváří vtvář obavám z možných následků brexitu. Měnová zasedání přijdou také v zemích s eurem sousedících, tedy v Polsku a ve Švédsku.

Česká ekonomika bude tento týden bedlivě sledovat vydávaná makrodata, především údaje o inflaci. Dozvíme se tak, jestli se odlepila ode dna a blíží se k dvouprocentnímu cíli, jak je dlouhodobě stanoven Českou národní bankou. Neznamená to nijak dramatické zdražování, spíše půjde o vliv hlavně cen pohonných hmot.

Apple představí ve středu vpodvečer našeho času očekávaný nový iPhone 7. Zatím se u vlajkové lodi firmy nejvíce mluví hlavně ochybějícím klasickém konektoru na připojení sluchátek, technických inovací může ale vedení Applu v čele s Timem Cookem na každoroční show ukázat mnohem více. Mluví se třeba také o nových hodinkách Apple Watch. Ale je klidně možné, že se dočkáme i netušené „ještě jedné věci“ s logem nakousnutého jablíčka.

Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

Ministr školství Robert Plaga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...