Neděle 9. srpna 2020svátek má Roman 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Německo na nohou. Celonárodní razie šetří možné daňové úniky

Deutsche Bank (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Deutsche Bank (ilustrační foto). | foto: Reuters

Podezření na daňové delikty dohnalo tento týden v Německu banky a finanční společnosti. Světová média sice upozornila na to, že policie v celostátní razii v osmi bytech, jedenácti pobočkách bank a v kancelářích čtyř daňových poradců a šesti investičních manažerů hledala důkazy o daňových deliktech, ale německé úřady zatím konkrétní jména neuvedly.

Kauza údajně souvisí s tzv. Panama Papers a bývalou „offshorovou“ pobočkou Deutsche Bank na Britských Panenských ostrovech.

Panama Papers jsou dokumenty uniklé z interní databáze právní firmy Mossack Fonseca. Dle veřejně dostupných informací jde o celkem 11,5 milionu dokumentů a 2,6 terabytu dat. Ty v roce 2016 odhalily, že desítky světových prominentních politiků a byznysmenů ukrývají svůj majetek v daňových rájích, aby předešli jeho zdanění ve svých vlastních zemích.

Aktuální razie se uskutečnily ve Frankfurtu nad Mohanem, Bonnu, Cáchách, Düsseldorfu, Erdingu, Kolíně nad Rýnem a Trieru. Státní zastupitelství ve Frankfurtu nad Mohanem uvedlo, že zásah policistů souvisí s podobnou razií, která probíhala v Německu 29. a 30. listopadu loňského roku. Tehdy vyšetřovatelé kvůli podezřením vyplývajícím z kauzy Panama Papers prohledávali sídlo Deutsche Bank. Deník The New York Times ale citoval z prohlášení peněžního domu, který tvrdí, že za možné vazby na daňové úniky nebyly její kanceláře tuto středu prohledávány. „Vyšetřování není namířeno proti Deutsche Bank,“ citoval deník prohlášení. „Deutsche Bank spolupracuje s prokuraturou a dobrovolně předkládá všechny požadované dokumenty,“ doplnil New York Times.

Kauza Panama Papers propukla v roce 2016 a předpokládalo se, že jen za tento rok Detsche Bank prostřednictvím své dceřinné společnosti se sídlem na Britských Panenských ostrovech získala z důvodu daňové ochrany majetku více než 900 zákazníků s obchodním objemem 311 milionů eur (přes osm miliard korun). Server CNBC.com citoval ředitele pro komunikaci Deutsche Bank Joerga Eigendorfa, který potvrdil, že banka bude nyní samozřejmě úzce spolupracovat s vyšetřovateli ve Frankfurtu. Protože je i v jejím zájmu co nejrychleji objasnit veškerá fakta.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Zákaz dieselů v Německu se může týkat i vozů s novou emisní normou Euro 6. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

Zákaz dieselů v Německu se může týkat i vozů s novou emisní normou Euro 6. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Zákaz dieselů v Německu se může týkat i vozů s novou emisní normou Euro 6. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?
Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?

Podívejte se, jak u maminek, které navštěvují eMimino, a hlavně u jejich dětí dopadl test pokračovací mléčné výživy Little Steps 2 od Nestlé Baby.