25. července 2012 13:30, aktualizováno  14:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ceny bytů a rodinných domů mírně spadly, pozemky ale dál zdražují

Rodinný dům, Český kras | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rodinný dům, Český kras | foto: Daniela Dostálková

PRAHA Tržní ceny bytů a rodinných domů v Česku ve druhém čtvrtletí ve srovnání s předchozím obdobím mírně klesly. Naopak ceny pozemků pokračovaly v dlouhodobém růstu.

Vyplývá to z ukazatele HB Index, který dnes poskytla Hypoteční banka.

Průměrná tržní cena bytů klesla o 0,9 procentního bodu. "V druhém čtvrtletí ceny nejrychleji klesaly v Moravskoslezském a Pardubickém kraji, nadprůměrný pokles však zaznamenala také Praha," uvedl ředitel realitního odboru Hypoteční banky Petr Němeček. Výrazněji podle něj zlevňovaly byty v panelových domech.

ČTĚTE TAKÉ:

Realitní síť RE/MAX poukázala na rozdíl mezi nabídkovými a prodejními cenami. U nejžádanějších dvoupokojových bytů o 60 metrech čtverečních může rozdíl činit až čtvrt milionu korun. Například v Praze prodejci takový byt nabízí v průměru za 2,9 milionu korun, konečná cena ale činí průměrných 2,6 milionu.

Zájem je o starší rodinné domy

Ceny rodinných domů se podle HB Indexu po růstu na začátku roku snížily od dubna do konce června o 0,4 procentního bodu. Na trhu přetrvával zájem o starší rodinné domy vhodné k rekonstrukci, které mají nižší pořizovací cenu, sdělil Němeček z Hypoteční banky. Naopak prý klesá zájem o domy s cenou nad tři miliony korun.

Pozemky ve druhém čtvrtletí zdražily ve srovnání s předchozím čtvrtletím o 2,6 procentního bodu. "Pozemky jsou i nadále vnímány jako vhodná investice s malým rizikem a nízkými udržovacími náklady," poznamenal Němeček.

Na dračku jdou pozemky v okolí krajských měst

Největší zájem prý ve druhém čtvrtletí byl o pozemky v okolí krajských měst. Pokles zájmu naopak vykázaly pozemky se špatnou dopravní dostupností.

Minulý týden zveřejnil ceny bytů za druhé čtvrtletí též brněnský Institut regionálních informací (IRI). Rovněž údaje této společnosti potvrdily trend dalšího zlevňování nemovitostí. Průměrná cena standardního staršího bytu se podle IRI ve většině krajských měst během druhého čtvrtletí opět o něco snížila. Tempo poklesu se však v posledních měsících zpomalilo.

ČTĚTE DÁLE:

Vývoj cen bytů sleduje také Český statistický úřad. Co se týče tržních cen, má poslední údaje za letošní první čtvrtletí. Prodejní ceny starších bytů podle statistiků v tomto období meziročně klesly o 4,7 procenta.

Novostavby, jejichž ceny sledují statistici zatím jen v Praze, zlevnily o 2,6 procenta.

Lidovky.cz, ČTK

Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace
Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace

Hledala způsob, jak propojit učení s pohybem a naučit děti jazyk nenásilnou formou. Tereza Dědková založila před 4 lety projekt Little Bubbles, ve kterém spojila tři velké vášně: jógu, angličtinu a práci s dětmi. Jak to funguje a pro koho jsou Bublinky vhodné?