22. února 2013 17:40 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

České bitevníky L-159 nikdo nechce. Už ani Irák

bitevník L-159 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy bitevník L-159 | foto: MAFRA: František Vlček

PRAHA Plánovaný prodej českých bitevníků L-159 do Iráku, tak jak ho loni oznámilo ministerstvo obrany, končí nezdarem. Konečná dohoda s blízkovýchodní zemí stále nebyla uzavřena a kontrakt se obě strany pokouší sjednat nanovo. Aero Vodochody prý zatím omezilo přípravy na výrobu 24 nových strojů na minimum.

"Dříve podepsaný kontrakt nenabyl účinnosti," řekl deníku Insider prezident Aera Vodochody Ladislav Šimek, přestože podle dřívějších informací mělo být uzavření dohody spíše otázkou týdnů. Šimek zároveň dodal: "Lze předpokládat, že bude uzavřen nový."

ČTĚTE VÍCE:

Alexandr Vondra, který stál v době oznámení zakázky v čele ministerstva obrany, je přesvědčen, že je zapotřebí trpělivosti. "Moje zkušenost z jednání s arabskými státy říká jedno: chce to trpělivost, trpělivost a ještě jednou trpělivost. Mají jiné pojetí času než my tady v Evropě," řekl.

O prodeji strojů obě země jednaly několik let, objem zakázky měl být zhruba 19,2 miliardy korun. Česko si od dodávky slibovalo, že výrazně podpoří zdejší letecký průmysl a vytvoří přes 700 pracovních míst.

Zatím však Aero výrobu strojů pro Irák nezahájilo. "Výroba letounů zatím neprobíhá, nicméně byly zahájeny některé přípravné činnosti pro znovuzahájení výroby jak v Aeru, tak u některých dodavatelů," uvedl ředitel Šimek, podle něhož se momentálně jedná o detailech obchodního a technického charakteru, zejména o vyzbrojení letounů.

Podle deníku Insider se však spekuluje i o tom, že za vlažným přístupem k obchodu může vedle Iráku, jehož zájem nemusí prý být stoprocentní, i Aero, pro které může údajně jít o příliš náročnou zakázku, kvůli níž by se například měla stavět nová výrobní linka.

Lidovky.cz, ČTK

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.