Středa 11. prosince 2019svátek má Dana 1 °C skoro jasno Předplatné LN
14. prosince 2015 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

České firmy se před Vánoci baví: koncert Mig 21 i drinky z vlastní kasičky

Vánoční večírek. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vánoční večírek. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA V době krize patřily vánoční večírky k tomu prvnímu, co firemní ekonomové škrtli. Velké společnosti v Česku ale s rostoucím hospodářstvím nastavují štědřejší tvář. Koncert Stinga, který před čtyřmi lety uspořádala PPF, se asi opakovat nebude, ale i tak se leckde schyluje k zajímavé zábavě.

Na hudbu letos vsadil třeba energetický obr ČEZ, s nímž se hned na osmi místech v Česku bude veselit zhruba dvanáct tisíc zaměstnanců. Pět takzvaných Svátků světla, jak vánočním večírkům v ČEZ říkají, už má firma za sebou. Zbývají ještě party v Plzni, Třebíči a Českých Budějovicích.

„Rozpočet je interní záležitost. Zaměstnavatel hradil jen program, nápoje si zaměstnanci platili ze svého. Na programu byla hudební produkce českých skupin jako Monkey Business, Migu 21 nebo Michala Hrůzy,“ popsal mluvčí skupiny ČEZ Ladislav Kříž.

Firmy obecně nerady mluví o tom, kolik za vánoční party utratily. Ale třeba u výše zmíněné společnosti ČEZ – i když si lidé platí za pití sami – budou náklady minimálně statisícové. Některé podniky pak o těchto akcích navenek mluví spíše úsporně.

„Vzhledem k velikosti firmy a počtu zaměstnanců jsou předvánoční setkání organizovány přímo jednotlivými odbornými útvary,“ odvětila například Jana Bahníková z tiskového oddělení Škody Auto na několik konkrétních otázek.

Podobně se ke zveřejňování podrobností o vánočním večírku postavila i finanční skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Tedy: program je neveřejný a pro zaměstnance je překvapením.

To se však finanční skupině – podnikající například ve finančních službách, nemovitostech či telekomunikacích – před čtyřmi lety utajit nepodařilo. Tehdy se těsně po Mikuláši provalilo, že na Pražském hradě zahraje pro zaměstnance slavný britský zpěvák Sting.

To byl i na poměry bohaté české firmy velký luxus. PPF se tehdy „rozšoupla“ v rámci oslav dvaceti let své existence.

Dobré časy i občerstvení z kasičky

Obecně platí, že kultura vánočních večírků v době po finanční krizi opět pomalu ožívá. Všímají si tohoto i lidé z Hospodářské komory ČR. Podle nich se řada firem po krizi vymanila z podinvestovanosti a letos před koncem roku rozdává nejen třinácté, ale někdy dokonce i čtrnácté platy.

„Pokud jde o vánoční večírky, větší společnosti je pořádají nejen pro zaměstnance, ale takzvaně na skleničku zvou v předvánočním čase i významné obchodní partnery, se kterými bilancují spolupráci v uplynulém roce a utužují vztahy,“ popsala mluvčí komory Karolína Kyselová.

Běžnou praxí jsou podle ní ale stále i vánoční večírky, kdy si zaměstnanci občerstvení sami zajistí například z předem vybraných peněz do společné kasičky.

Čím dál častěji se velké společnosti snaží zajistit nejen přístřešek pro popíjení drinků, ale i téma. Například pojišťovna Allianz střídá motivy každý rok, loni se zaměstnanci vlnili pod vlivem havajských rytmů, nyní bude zábavě vévodit rocková hudba. Tématům se logiky přizpůsobuje i doporučený dress code.

Večírek zmíněné pojišťovny bude mít i charitativní podtext, dojde na ke křtu audioknihy pro nevidomé Co je to, když se řekne, kterou namluvilo 179 zaměstnanců firmy.

„V nahrávacím studiu strávili celkem 76 hodin čistého času. Mimochodem – od agentury rekordů a kuriozit Dobrý den jsme za to dostali Certifikát o vytvoření českého rekordu v počtu zaměstnanců jedné firmy, kteří připravili audioknihu. Na večírku také vyhodnotíme firemní soutěž Mr. Movember, kolegové se nechali v rámci dobré věci zarůst,“ doplnil mluvčí Allianz Václav Bálek.

A pak jsou firmy, které vzhledem k velikosti a roztříštěnosti nemají téměř šanci adventní veselí uspořádat.

„Naše společnost vánoční večírek pro zaměstnance neorganizuje. Stejná situace byla i v minulosti,“ dodal Petr Šťáhlavský, mluvčí státního dopravce České dráhy.

mipMichal Pavec
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?
OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?

Propadli jste pleťovým a tělovým olejům a hledáte inspiraci? Vyzkoušeli jsme olejíčky Frei öl®, které slibují tu nejlepší péči pro pokožku dospělých i našich nejmenších.