24. října 2019 8:16 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

České ministerstvo financí prodalo slovinské papírny Vipap za čtvrt milionu korun

Papírna (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Papírna (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Praha Slovinské papírny Vipap Videm Krško prodalo české ministerstvo financí v půlce října pražské společnosti RIDG Holding. Ta za slovinského výrobce novinového papíru zaplatila zhruba čtvrt miliardy korun, uvedl ve čtvrtek deník E15.

Většina kupní ceny podle listu připadne věřitelům ztrátové firmy z řad zahraničních bank. Transakci ještě musí schválit antimonopolní úřad v Bosně a Hercegovině.

Že se prodej papíren Vipap holdingu RIDG blíží ke konci, potvrdila deníku mluvčí ministerstva financí Anna Fuksová. „Smluvní dokumentace byla podepsána, v současnosti čekáme na vypořádání transakce, kdy kupující musí složit kupní cenu na vázaný bankovní účet,“ uvedla. Ministerstvo dosud drželo v papírnách přímý podíl 96,5 procenta.

Stát dostane podle deníku E15 za papírny zaplaceno zhruba 60 milionů korun. Zbytek kupní ceny zamíří na účet dvou slovinských a jedné rakouské banky, od kterých RIDG koupil za 200 milionů korun pohledávky vůči Vipapu v hodnotě 1,25 miliardy Kč.

Slovinská papírna je dlouhodobě ztrátová. Mezi hlavní věřitele firmy patří banky a českým ministerstvem financí vlastněné firmy Prisko a IMOB.

Slovinská papírna Vipap je největší svého druhu na Balkáně. Specializuje se na výrobu novinového papíru, roční produkce činí zhruba 200 000 tun novinových a recyklovaných grafických papírů. Česká účast ve Vipapu sahá do roku 1996, kdy papírnu koupila ostravská společnost ICEC. V té době to byla jedna z největších českých investic v zahraničí. Poté akcie přebrala IPB a následně ČSOB. Ta je nakonec před lety po arbitrážních sporech převedla na Českou konsolidační agenturu.

Ministerstvo se snaží firmu prodat několik let. Poprvé se o to pokusilo v roce 2015, tehdy se ale nepřihlásil žádný zájemce. Na konci roku 2016 se hlavní věřitelé firmy dohodli, že se podnik společně znovu pokusí prodat a rozdělí si mezi sebou výtěžek. V březnu 2017 stát oznámil zahájení prodeje a letos v červnu vláda schválila návrh na prodej společnosti RIDG.

Společnost RIDG Holding byla podle informací ČTK založena kvůli koupi papíren. Podíl ve firmě má podle dostupných informací Rutherford ID Group. Ta je členem skupiny IPIDC, která působí v oblasti finančního strukturování a privátních investic. Dalším podílníkem je firma Portiva, která se zaměřuje na energetiku a obnovitelné zdroje. Ve firmě mají podíl i lidé kolem české papírenské skupiny Krpa a společnosti Investiční klub.

ČTK
Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Prof. Vladimír Tesař, zakladatel a přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Zabít nudu, nastřelit se. Na drogách jsou i školáci z dobrých rodin

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ritalin, deset tablet. Kdo se přidá?“ ptá se čtrnáctiletý školák na sociální síti ostatních kamarádů. Netrvá to ani pět...

SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price
SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price

Milé maminky, letos jsme si pro vás opět připravili velkou fotosoutěž se značkou Fisher-Price! Vyfoťte své děťátko s jeho oblíbenou hračkou, nahrajte ji do soutěže a získejte hodnotné ceny.