Pátek 15. ledna 2021svátek má Alice -1 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

České ministerstvo financí prodalo slovinské papírny Vipap za čtvrt milionu korun

Papírna (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Papírna (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Praha Slovinské papírny Vipap Videm Krško prodalo české ministerstvo financí v půlce října pražské společnosti RIDG Holding. Ta za slovinského výrobce novinového papíru zaplatila zhruba čtvrt miliardy korun, uvedl ve čtvrtek deník E15.

Většina kupní ceny podle listu připadne věřitelům ztrátové firmy z řad zahraničních bank. Transakci ještě musí schválit antimonopolní úřad v Bosně a Hercegovině.

Že se prodej papíren Vipap holdingu RIDG blíží ke konci, potvrdila deníku mluvčí ministerstva financí Anna Fuksová. „Smluvní dokumentace byla podepsána, v současnosti čekáme na vypořádání transakce, kdy kupující musí složit kupní cenu na vázaný bankovní účet,“ uvedla. Ministerstvo dosud drželo v papírnách přímý podíl 96,5 procenta.

Stát dostane podle deníku E15 za papírny zaplaceno zhruba 60 milionů korun. Zbytek kupní ceny zamíří na účet dvou slovinských a jedné rakouské banky, od kterých RIDG koupil za 200 milionů korun pohledávky vůči Vipapu v hodnotě 1,25 miliardy Kč.

Slovinská papírna je dlouhodobě ztrátová. Mezi hlavní věřitele firmy patří banky a českým ministerstvem financí vlastněné firmy Prisko a IMOB.

Slovinská papírna Vipap je největší svého druhu na Balkáně. Specializuje se na výrobu novinového papíru, roční produkce činí zhruba 200 000 tun novinových a recyklovaných grafických papírů. Česká účast ve Vipapu sahá do roku 1996, kdy papírnu koupila ostravská společnost ICEC. V té době to byla jedna z největších českých investic v zahraničí. Poté akcie přebrala IPB a následně ČSOB. Ta je nakonec před lety po arbitrážních sporech převedla na Českou konsolidační agenturu.

Ministerstvo se snaží firmu prodat několik let. Poprvé se o to pokusilo v roce 2015, tehdy se ale nepřihlásil žádný zájemce. Na konci roku 2016 se hlavní věřitelé firmy dohodli, že se podnik společně znovu pokusí prodat a rozdělí si mezi sebou výtěžek. V březnu 2017 stát oznámil zahájení prodeje a letos v červnu vláda schválila návrh na prodej společnosti RIDG.

Společnost RIDG Holding byla podle informací ČTK založena kvůli koupi papíren. Podíl ve firmě má podle dostupných informací Rutherford ID Group. Ta je členem skupiny IPIDC, která působí v oblasti finančního strukturování a privátních investic. Dalším podílníkem je firma Portiva, která se zaměřuje na energetiku a obnovitelné zdroje. Ve firmě mají podíl i lidé kolem české papírenské skupiny Krpa a společnosti Investiční klub.

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Trenér Tomáš Bank má velký podíl na lyžařských úspěších Ester Ledecké. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

Expremiér Sobotka se vrátil do pražských Stodůlek. Pořídil si byt v paneláku

Bohuslav Sobotka před svým bytem. (12. ledna 2021) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Expremiér Bohuslav Sobotka se v tichosti vrátil z Moravy, kam se uchýlil po odchodu z politiky, do Prahy. Jak zjistila...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!