20. července 2018 5:16 Lidovky.cz > Relax > Design

Na záchraně barokní papírny v Hamru pracuje majitel přes 20 let

Papírna pochází z roku 1655, má kamenné přízemí s mohutnými klenbami, kde byla... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Papírna pochází z roku 1655, má kamenné přízemí s mohutnými klenbami, kde byla... | foto: ČTK

HAMR NA JEZEŘE Více než 20 let už pracuje Rudolf Krejčí na záchraně barokní papírny v Hamru na Jezeře na Českolipsku. Unikátní stavbu koupil v roce 1996 za 80 000 korun, od té doby dal do její záchrany přes tři miliony korun. Asi milion ze svého a další dva se podařilo získat na dotacích od Ministerstva kultury ČR i Libereckého kraje, řekl majitel památky.

„Byla to náhoda, mám chalupu v Novinách pod Ralskem. Jeli jsme se synem na výlet na kolech a objevil jsem tady zříceninu, která byla stažená ocelovým lanem, aby se nerozpadla. Měla děravou střechu, nároží byla vyhnilá, ale viděl jsem tam dole obrovská drticí kola a řekl jsem si, že tohle nesmí spadnout,“ popsal svou cestu k památce Krejčí. V té době už byl dům bez čísla popisného a určený k demolici. Dnes má opravenou střechu, nová okna, obnovené je dřevěné obložení štítů. Fasáda se vrátila do původní podoby v kombinaci bílé a holubí šedi.

Památka je ojedinělou ukázkou barokní papírny, patří mezi nejvýznamnější...
V té době už byl dům bez čísla popisného a určený k demolici. Dnes má opravenou...

Za obnovu pláště historické budovy dostal Krejčí ocenění Památka roku 2017 Libereckého kraje. Spousta práce na něj ale ještě čeká v interiérech pětipodlažní budovy, kterou si lidé často pletou s mlýnem. Papírna pochází z roku 1655, má kamenné přízemí s mohutnými klenbami, kde byla technologie poháněná nejprve vodním kolem. Na počátku 20. století ho nahradila vodní turbina. Kamenné přízemí nese hrázděné patro, nad kterým je třípatrová mansardová střecha, která sloužila k sušení papíru. „Doufám, že se mi to podaří dokončit do čtyř let a otevřít pro lidi,“ poznamenal Krejčí.

Za obnovu pláště historické budovy dostal Krejčí ocenění Památka roku 2017...

Památka je ojedinělou ukázkou barokní papírny, patří mezi nejvýznamnější technické památky v Čechách. Krejčí jí postupně vrací původní krásu. V patře chce vybudovat bydlení, v podkroví prostory pro penzion. V klenutém přízemí plánuje muzeum a představit tam chce pozůstatky technologie, které se tu dochovaly. Rád by znovu instaloval i vodní kolo a zprovoznil náhon, který je zčásti zasypaný. Obnovu památky dnes ocenil starosta Milan Dvořák: „Snažíme se pomáhat, ne finančně, ale administrativně, povolení, přípojky sítí jsme pro něj zařizovali. Máme radost, že papírnu zachránil, je to úžasná stavba.“ ivc jpt

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!