18. srpna 2014 12:58 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ministerstvo: Potravináři přijdou kvůli sankcím až o 300 milionů

Biopotraviny. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Biopotraviny. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Čeští vývozci zemědělských komodit a potravin kvůli sankcím na vývoz do Ruska přijdou do konce roku na tržbách o 250 až 300 milionů korun. Nejvíce embargo dopadne na tuzemské mlékárny. Další problémy může výrobcům způsobit očekávaný přetlak nabídky zboží na trzích EU. Na svém webu to v pondělí uvedlo ministerstvo zemědělství.

Z českých potravinářů by podle materiálu ministerstva zemědělství měli zákaz nejvíce pocítit zpracovatelé mléka, kteří do Ruska vozí především sušené mléko, syrovátku, sýry a mražené máslo. Tržby by výrazněji měly propadnout také vývozcům drůbežího a králičího masa, masných konzerv, paštik či zmrzliny.

Moskva před dvěma týdny v reakci na západní sankce zakázala veškerý dovoz masa, ryb, mléka, mléčných výrobků, ovoce a zeleniny z EU a USA. Na pomoc unijním zemědělcům postiženým ruským embargem na dovoz západních potravin dnes Evropská komise uvolnila 125 milionů eur (téměř 3,5 miliardy Kč).

Vývoz za 2,4 miliardy

Rusko je v oblasti agrárního zahraničního obchodu dlouhodobě nejvýznamnějším obchodním partnerem České republiky ze zemí mimo Evropskou unii. Z Česka se do Ruska loni vyvezlo zemědělského a potravinářského zboží za 2,4 miliardy korun, dovoz činil jen 300 milionů Kč.

Mezi nejvýznamnější české vývozní položky do Ruska patří pivo, nečokoládové cukrovinky a mák. Od roku 2009 se ve větším množství vyváží také přípravky k výživě zvířat a potravinové přípravky. Od roku 2010 narůstá vývoz sušenek a vajec.

Nejvýrazněji sankce zasáhnou sektor mléčných výrobků. Loni byly do Ruska vyvezeny mléčné výrobky v hodnotě 238,4 milionu korun. Očekávaná ztráta v tomto sektoru se předpokládá mezi 150 až 200 miliony korun. Vzhledem ke krátkodobé trvanlivosti mléčných výrobků nepřipadá vývoz do alternativních destinací v úvahu.

Sankce výrazně postihnou také sektor potravinových přípravků, u nichž hodnota vývozu z ČR do Ruska loni dosáhla 50,8 milionu korun.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!