6. srpna 2014 19:01, aktualizováno  19:28 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ruská odveta za sankce. Putin zakázal dovoz potravin ze Západu

Vladimir Putin při projevu před ruskými diplomaty | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimir Putin při projevu před ruskými diplomaty | foto: Reuters

MOSKVA Ruský prezident Vladimir Putin podepsal dekret zakazující nebo omezující dovoz zemědělské produkce ze zemí, které přijaly proti Rusku sankce kvůli ukrajinské krizi. Zákaz by měl platit rok.

Výnos Kremlu nezmiňuje jednotlivé státy, lze však předpokládat, že Česka jako členské země Evropské unie by se měl týkat také. Seznam zboží, jehož dovoz do Ruska může být redukován, vláda zrovna dává dohromady. "Dokument se nyní připravuje," řekla premiérova mluvčí Natalja Timakovová agentuře ITAR-TASS a dodala, že seznam bude schválen vládním usnesením. Přesné datum ale nezmínila.

Ruská veterinární a fytosanitární služba v reakci na Putinovo nařízení oznámila, že zakáže dovoz drůbežího ze Spojených států. Agentuře Reuters to řekl mluvčí veterinární služby Alexej Alexejenko. Odmítl však uvést, jaké další produkty budou na seznamu zakázaných potravin. Pouze uvedl, že zákaz dovozu potravin z USA a EU bude "dost velký". Hodnota dovozu potravin do Ruska loni činila 43 miliard USD (893,4 miliardy Kč).

Putinův výnos, zveřejněný na webu Kremlu, "zakazuje či omezuje" po dobu jednoho roku uskutečňovat dovoz "jednotlivých druhů zemědělské výroby, surovin a potravin" ze zemí, "které rozhodly o zavedení ekonomických sankcí proti ruským právnickým či fyzickým osobám, anebo se k takovému rozhodnutí připojily".

VÍCE K TÉMATU

Rusko silně závisí na dovozu potravin, z nichž většina pochází ze západních zemí, upozornila agentura AP a připomněla, že odveta následuje po posledním kole sankcí Evropské unie z minulého týdne, které si poprvé vzaly na mušku celá odvětví ruské ekonomiky.

Vyšší nabídka za stejné ceny

Putin již při úterní poradě ve Voroněži uvedl, že nařídil vládě vypracovat odvetná opatření za západní sankce. "Rozumí se, že se to musí udělat co možná nejdůkladněji, abychom podpořili domácí výrobce, ale neuškodili spotřebitelům," řekl.

Dnešní nařízení kromě konkrétních kroků k prosazení zákazu vládě také ukládá, aby zároveň zajistila dostatek zboží na trhu a nepřipustila prudký růst cen zemědělských a potravinářských výrobků. V případě nutnosti může seznam zakázaných položek i dobu platnosti upravovat, dbát má ale vláda hlavně na zvýšení domácí nabídky.

Západ zavádí sankce proti Rusku od březnové anexe Krymu a kvůli ruské podpoře východoukrajinských povstalců je stupňuje. Naposledy, po údajném sestřelení malajsijského boeingu na východě Ukrajiny, USA a Evropská unie přistoupily i k ekonomickým sankcím postihujícím některá odvětví ruského hospodářství. Na "černých listinách" se objevili i Putinovi přátelé a spolupracovníci a jejich firmy.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
HLAVNÍ ÚČETNÍ S AJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj, Kraj Vysočina, Jihomoravský kraj
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč