Čtvrtek 23. ledna 2020svátek má Zdeněk -2 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Moskva: Za sankce se mstít nehodláme, hysterie není důstojná

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. | foto: Reuters

MOSKVA Moskva se podle šéfa ruské diplomacie Sergeje Lavrova nechystá odpovědět na sankce Evropské unie ve stylu oko za oko, zub za zub, protože to prý není důstojné velmoci. Západní sankce označil za kontraproduktivní, protože vůči Rusku nezapůsobí, země potíže překoná a stane se nezávislejší na Západu.

Evropská unie se chystá přijmout tzv. sektorové sankce s dopady na celá odvětví ruské ekonomiky, aby přiměla Rusko k ukončení podpory proruských separatistů na východě Ukrajiny.

Oko za oko, zub za zub?

"Nechystáme se konat podle zásady 'oko za oko, zub za zub', chceme k situaci přistupovat střízlivě. Samozřejmě, že na to nemůžeme nebrat zřetel. Ale propadat hysterii a na ránu odpovídat ranou, to není důstojné velké země. Z toho budeme vycházet," řekl Lavrov na tiskové konferenci a dodal, že na sankcích, vynucovaných geopolitikou, nikdo nevydělá.

PSALI JSME:

Vyšetřování pádu malajsijského boeingu na východní Ukrajině s 298 oběťmi na životech by se podle Lavrova mělo odvíjet pod záštitou OSN a mandát mezinárodních vyšetřovatelů by měla vymezit Rada bezpečnosti OSN jako garant nezávislého a otevřeného vyšetřování havárie letadla. Současně vyjádřil znepokojení nad tím, že se prý tomu západní státy snaží zabránit a dohodnout se bilaterálně s Ukrajinou. "Doufám, že se nikdo nebude snažit zamést stopy," prohlásil.

Záchranáři odnášejí ostatky obětí pádu boeingu:

Mezinárodní vyšetřování katastrofy nyní koordinují nizozemské úřady. Z království totiž pocházely téměř dvě stovky obětí. Na místo neštěstí v oblasti ovládané proruskými separatisty se však stále nemohou dostat, podle Lavrova kvůli útoku ukrajinských tanků.

Válečný zločin

  • Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillayová nazvala sestřelení letu MH17 možným válečným zločinem. Upozornila také, že "ozbrojené skupiny" na východě Ukrajiny útočí na veřejné budovy, uhelné doly či železnici a že armáda i separatisté používají těžké zbraně v obydlených oblastech.
  • Podle Pillayové obyvatelé východní Ukrajiny žijí pod hrůzovládou ozbrojených skupin separatistů, kteří si svou moc často upevňují zvláště krutými způsoby - pomocí únosů, věznění, mučení, a dokonce i poprav.
  • Vysoká komisařka pro lidská práva ale ostře kritizovala i ukrajinskou armádu, která podle ní stejně jako separatisté používá těžké zbraně v obydlených oblastech.
  • Zpráva OSN sestavená na základě informací od 39členné mise pozorovatelů pokrývá období od 8. června do 15. července. Hovoří například o 812 případech únosů a také o tom, že některá rukojmí byla popravena.
  • Na Ukrajině už podle pozorovatelů během konfliktu od poloviny dubna zemřelo na 1129 lidí a téměř 3500 dalších utrpělo zranění, mezi oběťmi je i řada civilistů.

Předložte konkrétní důkazy

U západních partnerů zatím Lavrov vidí jen snahu "potrestat Rusko" sankcemi. "Naši západní partneři nám nedokážou vysvětlit, co od nás očekávají. Prostě tvrdit, že Rusko musí změnit svou politiku, nestačí," řekl. "Jestli máte konkrétní důkazy, předložte je (...)," apeloval na adresu západních podezření ohledně údajných dodávek ruských zbraní povstalcům na východě Ukrajiny či údajného ruského podílu na sestřelení malajsijského boeingu. "Nechápeme, proč Američané, kteří tvrdí, že mají nevyvratitelné důkazy, je nepředloží (...)," poznamenal.

VÍCE ZDE:

Na adresu satelitních snímků, dokazujících podle Američanů ruské ostřelování ukrajinských pozic, poznamenal, že by chtěl vědět, proč trvalo deset dnů, než USA snímky zveřejnily.

Ministerstvo zahraničí Spojených států zveřejnilo snímky, které podle něj...
Ministerstvo zahraničí Spojených států zveřejnilo snímky, které podle něj...

Satelitní snímky, jež zveřejnily Spojené státy.

Připomněl, že Rusko už před dvěma týdny pozvalo pozorovatele Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) na rusko-ukrajinské hraniční přechody, obsazené povstalci. Ale Západ se této misi snažil zabránit, "dva týdny byly ztraceny kvůli politickým hrám", než se konečně podařilo misi prosadit a pozorovatelé by měli na přechody Doněck a Gukovo přijet v příštích dnech. "Doufáme, že to pomůže rozptýlit podezření, že se tyto přechody používají k přepravě zbraní," řekl. Potvrdil, že pozorovatelé budou moci používat i technických prostředků, včetně bezpilotních letounů.

"Máme zájem, aby svět věděl o tom, co se odehrává na naší straně hranic, stejně tak jako to, co se děje na jihovýchodní Ukrajině a jakými prostředky tam realizují 'mírový plán' prezidenta Petra Porošenka," řekl.

Za hlavní příčinu ukrajinské krize Lavrov označil neochotu Kyjeva jednat s povstaleckým jihovýchodem země. Kyjevu také vyčetl, že neplní předchozí dohody o mírovém urovnání a místo toho za podpory Západu vsadil na vojenské řešení.

,
Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Pětadvacetiletá Kristýna Hudková a její nastávající Omar Shehadeh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...