Úterý 20. října 2020svátek má Vendelín 13 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČEZ koupil elektrárnu na biomasu

Biomasa | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Biomasa | foto: Reprofoto

PRAHA Společnost ČEZ podepsal smlouvu o koupi 100 procent akcií firmy CZECH HEAT, která vlastní kombinovaný zdroj na výrobu elektřiny a tepla spalováním biomasy v Jindřichově Hradci. Vyrobené teplo je dodáváno zejména do centrálních rozvodů města. V rámci portfolia obnovitelných zdrojů Skupiny ČEZ je biomasa druhou nejvýznamnější položkou po vodních elektrárnách.

Energetické centrum Jindřichův Hradec zahájilo zkušební provoz v listopadu 2008. Nový zdroj ročně vyrobí spalováním biomasy více než 30.000 MWh elektřiny - toto množství zhruba odpovídá spotřebě elektřiny 8500 domácností za rok.

Energetické centrum dodává teplo horkovodem do centrálních rozvodů společnosti Teplospol, a. s., a jeho výroba pokryje cca 35 procent spotřeby tepla ve městě. Kromě toho energetické centrum přímo dodává teplo a teplou vodu přibližně 200 domácnostem v sídlištích Jitka a Bobelovka. Celkový objem dodávaného tepla odpovídá spotřebě přibližně 3500 jindřichohradeckých domácností.

Podíl biomasy je stále malý
Loni se v elektrárnách ČEZ v ČR spálilo více než 347.000 tun biomasy, formou spoluspalování s hnědým uhlím. Nejvýznamnější položkou v celkově spálené biomase v Česku byly loni rostlinné materiály (dřevní hmota) s více než 336.000 tunami, což je meziročně o 44,8 procenta více.

V rámci portfolia obnovitelných zdrojů Skupiny ČEZ je biomasa druhou nejvýznamnější položkou po vodních elektrárnách. Příspěvek obnovitelných zdrojů na celkové výrobě elektřiny je ale minimální, méně než tři procenta.

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...