Čtvrtek 6. května 2021svátek má Radoslav 2 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Čistý zisk ČEZ klesl na 17,2 miliardy, tržby se zvýšily

Budova ČEZ | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budova ČEZ | foto: Vojtěch ŠeredaLidovky.cz

PRAHA Čistý zisk energetické společnosti ČEZ klesl v prvním čtvrtletí meziročně o 1,7 procenta na 17,2 miliardy korun. Tržby se naopak meziročně zvýšily o 5,1 procenta na 56,8 miliardy korun. Firma to oznámila na webových stránkách.

Provozní zisk před odpisy (EBITDA) meziročně poklesl o 2,6 procenta na 26,6 miliardy korun. Provozní výsledek hospodaření (EBIT) se meziročně snížil o 5,2 procenta na 20,6 miliardy korun. Analytici očekávali pokles zisku za první čtvrtletí zhruba o deset procent.

Očekávanou výši zisku za celý rok 2011 na úrovni 40,1 miliardy korun, což představuje meziroční pokles o 15 procent, ponechal ČEZ beze změn. "Výsledky prvního čtvrtletí jsou lepší, než analytici odhadovali. I přes dopad krize, který se v energetice projevil se zpožděním, se nám podařilo udržet náš zisk téměř na úrovni loňského roku," uvedl Martin Roman, předseda představenstva a generální ředitel ČEZ.

Čtěte také

Hospodaření společnosti ČEZ letos negativně ovlivňuje zejména nižší ceny prodané elektřiny. Růst cen elektřiny na trhu z posledních měsíců se promítne do hospodaření firmy až v příštím roce v hlavně v roce 2013.

Na hospodaření ČEZ se v prvním čtvrtletí také negativně odrazila nově zavedená darovací daň z emisních povolenek a srážková daň z elektřiny vyrobené ve fotovoltaických elektrárnách. ČEZ se také musí vyrovnat s posilující českou korunou vůči euru, protože většina jeho tržeb je v euru.

ČEZ

ČEZ je největší česká energetická firma, jejím majoritním akcionářem je stát, který drží přes ministerstvo financí 66 procent akcií. Společnost zaměstnává kolem 20.000 lidí, dalších asi 13.000 zaměstnanců má v zahraničí. Za rok 2010 firmě ČEZ meziročně klesl zisk o devět procent na 47,2 miliardy korun.

K omezení negativních vlivů pomohla výroba větrných elektráren v Rumunsku. Dále narostla výroba z fotovoltaických elektráren ČEZ a pomohla i úsporná opatření v distribuci v Albánii. Výroba elektřiny v elektrárnách ČEZ v prvním čtvrtletí meziročně klesla o čtyři procenta, ale za celý rok firma předpokládá růst o čtyři procenta. Současné vyšší ceny elektřiny na trzích s elektřinou povedou podle ČEZ k nárůstu výroby elektřiny v uhelných elektrárnách o pět procent.

Čtěte také

V prvním čtvrtletí klesla výroba uhelných zdrojů o osm procent. Meziroční růst výroby v jaderných elektrárnách o pět procent byl způsoben zkrácením plánovaných odstávek a zvýšením disponibility v jaderné elektrárně Dukovany. Středoevropský trh s elektřinou v prvním čtvrtletí ovlivnila odstávka několika německých jaderných reaktorů o instalovaném výkon kolem sedmi gigawatt. Kromě vlivu na ceny elektřiny to způsobilo také výkyvy v německé přenosové soustavě. ČEZ proto zvýšil export elektřiny do Německa.

,

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!