17. října 2017 16:17 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Čistý zisk výrobce motocyklů Harley-Davidson klesl o 40 procent

Harley Davidson (ilustrační). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Harley Davidson (ilustrační). | foto: Reprofoto

Chicago Čistý zisk výrobce motocyklů Harley-Davidson ve třetím čtvrtletí klesl o 40 procent na 68,2 milionu USD (1,5 miliardy Kč). Důvodem byl pokračující pokles prodeje motocyklů v USA i na dalších trzích. Vyplývá to z úterního sdělení společnosti. Příjmy z prodeje motocyklů a souvisejících produktů klesly o 11,8 procenta na 962,1 milionu dolarů (21,1 miliardy Kč).

Zisk na akcii činil 40 centů. Výsledky tak překonaly odhady analytiků, kteří v anketě agentury Reuters v průměru čekali zisk 39 centů na akcii a příjmy 953,3 milionu USD.

Odbyt motocyklů se snížil o 14,3 procenta. Celosvětový maloobchodní prodej, tedy prodej obchodníků zákazníkům, se snížil o 6,9 procenta. Z toho ve Spojených státech, které jsou pro Harley-Davidson největším trhem, pokles činil 8,1 procenta.

Firma se potýká s poklesem poptávky po motocyklech, neboť její věrnou zákaznickou základnu tvoří takzvaní baby boomers. Tedy lidé narození od 40. do poloviny 60. let dvacátého století. Jak tito lidé stárnou, často spíše ze zdravotních důvodů své motocykly prodávají. Mladší jezdci pak upřednostňují levnější, ojeté harleye, což má negativní dopad na prodej nových motocyklů.

Ve čtvrtém čtvrtletí firma očekává růst odbytu. Ponechala tak beze změny výhled na celý rok, který počítá s prodejem 241 tisíc až 246 tisíc motocyklů. V loňském roce odbyt činil 262 221 motocyklů.

ČTK

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.