8. září 2014 8:02 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Další rána pro Itálii. Turisté utrácejí čím dál méně

Dovolená u moře - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dovolená u moře - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

ŘÍM Turisté v Itálii letos v létě utratili o jednu miliardu eur (27,6 miliardy korun) méně než ve stejném období loni. Důvodem je dlouhodobý ekonomický pokles v zemi, který snížil disponibilní příjmy Italů, a také špatné počasí. Uvedl to italský svaz majitelů barů a restaurací Fipe. Zpráva je další ranou pro třetí ekonomiku eurozóny, která bojuje s recesí a cestovní ruch je důležitým pohonem ekonomického růstu země.

Počet zahraničních turistů se sice v létě mírně zvýšil o 0,3 procenta. Počet domácích turistů však klesl o 2,1 procenta a jejich průměrná denní útrata klesla na 90 eur denně z loňských 92 eur.

ČTĚTE TAKÉ:

Itálie se nyní nachází již ve třetí recesi za posledních šest let. Patří mezi nejoblíbenější turistické destinace na světě, ale dlouhodobý ekonomický pokles si vybírá svoji daň na domácím cestovních ruchu. Pouze 38,2 procenta Italů trávilo letos v létě dovolenou mimo domov. V roce 2008 to bylo 48,2 procenta.

Nejvíce postižené byly letos přímořské destinace, a to kvůli neobvykle chladnému a deštivému počasí v první polovině léta. Počet turistů v historických městech, jako Řím a Florencie, meziročně vzrostl.

Nižší příjmy mají negativní dopad i na zaměstnanost v sektoru. V létě se v cestovním ruchu snížil počet pracovních míst o 1,3 procenta.

Itálie je podle počtu zahraničních turistů a příjmů z cestovního ruchu pátou největší turistickou destinací na světě. Cestovní ruch je jedním z nejrychleji rostoucích a nejziskovějších sektorů ekonomiky. Roční příjmy z turistiky se pohybují kolem 136 miliard eur (3,8 bilionu Kč).

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz