Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 5 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Deficit rozpočtu USA by mohl stoupnout téměř čtyřnásobně, v přepočtu na 93 bilionů korun

Americký prezident Donald Trump. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký prezident Donald Trump. | foto: ČTK

Washington/Pchjongjang Recese způsobená epidemií nemoci covid-19 a prudký nárůst vládních výdajů za testování, zdravotní péči a pomoc pro firmy a domácnosti mohou zvýšit deficit státního rozpočtu Spojených států v letošním fiskálním roce téměř čtyřnásobně na rekordních 3,7 bilionu USD (93 bilionů korun). Uvedl to ve své zprávě Rozpočtový úřad Kongresu (CBO).

Letošní deficit tak bude více než dvojnásobný ve srovnání s předchozím rekordním deficitem z prvního roku vlády bývalého prezidenta Baracka Obamy, upozornila agentura AP.

CBO rovněž odhadl, že ekonomika v tomto čtvrtletí klesne v celoročním přepočtu o 40 procent. Míra nezaměstnanosti pak stoupne na 14 procent. V druhé polovině roku však čeká oživení ekonomiky, i když míra nezaměstnanosti má i v příštím roce zůstat nad deseti procenty.

Kvůli boji s pandemií Kongres již letos schválil mimořádné výdaje tři biliony USD na zdravotní péči, pro malé podniky a na opatření, která mají pomoci v boji s nemocí a zmírnit ekonomické dopady.

CBO uvedl, že pokud zákony upravující vládní výdaje a příjmy zůstanou beze změny a nebudou poskytnuté žádné významné dodatečné nouzové finance, bude deficit za letošní fiskální rok 3,7 bilionu USD a v příštím roce, který začne v říjnu, 2,1 bilionu USD. V březnu očekával CBO pro oba roky schodek o něco více než jeden bilion USD.

Federální dluh by měl na konci září, kdy skončí fiskální rok, činit 101 procent hrubého domácího produktu. Do konce fiskálního roku 2021 pak stoupne na 108 procent HDP.

Za celý letošní rok CBO očekává pokles HDP o 5,6 procenta. Příští rok by ekonomika měla vzrůst o 2,8 procenta, napsala agentura Reuters.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Očkování (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Očkování (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

Očkování (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Příprava na léto: Otestujte opalovací mléko WoodenSpoon, které si oblíbili i Harry s Meghan
Příprava na léto: Otestujte opalovací mléko WoodenSpoon, které si oblíbili i Harry s Meghan

Dopřejte svému dítěti královskou ochranu před slunečními paprsky. 80 maminek otestuje minerální opalovací mléko Baby & Family SPF 30 od...