27. května 2016 13:45 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Do jídel v restauracích se dostal tuňák s vysokým množstvím histaminu

Tuňák. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tuňák. Ilustrační foto. | foto: Martina LeierováLidové noviny

PRAHA Veterinání správa nařídila stáhnout z trhu 300 kilogramů španělského tuňáka. Obsahoval zvýšený obsah histaminu, který může způsobit kožní vyrážku. Víc než polovina tohoto množství se prodala do restaurací.

Nyní jsou rybí filety stahovány od odběratelů, maso bude buď vrácené do země původu nebo zlikvidováno. Za uvedení závadného výrobku na trh hrozí až padesátimilionová pokuta.

Histamin se vyskytuje přirozeně i v lidském těle. Jeho nadměrný obsah v potravinách však může způsobit onemocnění

Histamin

Histamin je hormon a neurotransmiter produkovaný celou řadou buněk, zejména však bílými krvinkami (žírné buňky a bazofily) a nervovými buňkami. Primárně funguje lokálně – na krátkou vzdálenost při komunikaci mezi sousedními buňkami. Pokud je produkován ve vysokém množství, např. v reakci na alergen, vyvolává efekt v rozsáhlejším okrsku tkáně (např. otok po bodnutí hmyzem) nebo v celém těle (anafylaktický šok). Histamin je krystalický, rozpustný ve vodě

(zdroj: Wikipedia)

provázené svěděním kůže, bolestí hlavy, poklesem krevního tlaku nebo kožní vyrážkou.

„Tuňák patří mezi druhy ryb, u nichž je riziko nadměrného množství nejvyšší. Riziko roste především při nedostatečném zchlazení ulovených ryb, nesprávném skladování či nevhodné tepelné úpravě,“ vysvětlil mluvčí Státní veterinární správy Petr Pejchal.

Veterináři závadnou potravinu našli ve skladu v Chrášťanech u Prahy. Zjistili, že 180 kilogramů z 300kilogramové zásilky zmražených filet z tuňáka žlutoploutvého se již prodalo. Většina zboží zamířila k registrovaným odběratelům do gastronomických

zařízení.

„Distribuci zbývajících 121 kilogramů filet kontrolovaný subjekt pozastavil na základě předchozí informace od dovozce, jímž byla italská firma. Maso bylo v době kontroly již umístěno na samostatné paletě a označeno štítkem ‚Neexpedovat‘,“ dodal mluvčí.

Na konci února nařídili veterináři stáhnout z trhu jinou rybu. Kvůli zvýšenému obsahu rtuti zakázali prodej 300 kilogramů mraženého mečouna, v té době se ho ale již více než tuna prodala.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!