Neděle 24. ledna 2021svátek má Milena 2 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Do konce roku podepíšu smlouvy na 12 vrtulníků a dva nové letouny CASA, řekl na MAFRA konferenci ministr Metnar

Projev ministra obrany Lubomíra Metnara na MAFRA konferenci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Projev ministra obrany Lubomíra Metnara na MAFRA konferenci. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Praha Nedávno si Česko připomnělo třicet let od pádu komunismu a vymanění z vlivu Moskvy. Pozůstatků sovětské éry se nyní po letech zbavuje i armáda. Zastaralé ruské radary v její výzbroji nahradí moderní izraelské. Za 3,5 miliardy korun jich Češi koupí osm. Smlouvu na dodávku radiolokátorů MADR ve čtvrtek v poledne podepsal ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

„Vojáci tuto techniku nutně potřebují. Ukončíme naši závislost na zastaralých ruských strojích a zároveň získáme špičkový a v boji prověřený systém,“ řekl po podpisu kontraktu Metnar.

Ministr ve čtvrtek také připomněl, že si svůj autogram v prosinci ještě několikrát procvičí. „Do konce roku podepíšu smlouvy na dvanáct víceúčelových vrtulníků, dva nové letouny CASA a modernizaci čtyř stávajících letounů stejného typu,“ řekl již dopoledne Metnar na konferenci pořádané vydavatelstvím MAFRA.

Na MAFRA konferenci přichází šéfredaktor Lidových Novin István Léko (vlevo) a...
Konferenci na téma Akvizice v obranném průmyslu pořádala mediální skupina MAFRA.

Na ní se potkali zástupci ministerstva obrany, armády a vojenského průmyslu. Zaznívalo, že by se do zakázek na nákup vojenské techniky měly pravidelně zapojovat české firmy. Cílem je podpora domácího průmyslu.

„Potřebujeme naše firmy udržet v kondici. Je to i kvůli tomu, abychom bylo obranyschopní,“ podotkl Metnar.

Zapojení místních podniků je součástí smlouvy na nákup radarů. Armádě je přes izraelskou vládu dodá tamní státní firma Elta Systems. Na české straně se do obchodu zapojí Vojenský technický ústav a Retia. „Spolupráce bude zahrnovat design, výrobu, sestavování, integraci, údržbu po dobu životnosti a transfer nejnovějších technologií,“ popsal Yoav Tourgeman, ředitel Elty.

Osm izraelských radarů zajistí armádě přehled o vzdušné situaci ve výškách od sta metrů do tří kilometrů. Jsou navíc kompatibilní se systémy, které se používají v Severoatlantické alianci.

Vojsko neobdrží všechny najednou. Vojáci je dostanou postupně. Poslední by měli nasadit do provozu v roce 2023. Před ostrým používáním projdou standardními vojenskými zkouškami.

Jednoduchý trik. Vědci našli nejlepší způsob, jak si získat přátelství kočky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Majitelé koček dobře vědí, jak je s nimi někdy těžké pořízení. Umí dělat naschvály, jsou tvrdohlavé nebo nás prostě...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...