Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav 3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Do konce roku podepíšu smlouvy na 12 vrtulníků a dva nové letouny CASA, řekl na MAFRA konferenci ministr Metnar

Projev ministra obrany Lubomíra Metnara na MAFRA konferenci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Projev ministra obrany Lubomíra Metnara na MAFRA konferenci. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Praha Nedávno si Česko připomnělo třicet let od pádu komunismu a vymanění z vlivu Moskvy. Pozůstatků sovětské éry se nyní po letech zbavuje i armáda. Zastaralé ruské radary v její výzbroji nahradí moderní izraelské. Za 3,5 miliardy korun jich Češi koupí osm. Smlouvu na dodávku radiolokátorů MADR ve čtvrtek v poledne podepsal ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

„Vojáci tuto techniku nutně potřebují. Ukončíme naši závislost na zastaralých ruských strojích a zároveň získáme špičkový a v boji prověřený systém,“ řekl po podpisu kontraktu Metnar.

Ministr ve čtvrtek také připomněl, že si svůj autogram v prosinci ještě několikrát procvičí. „Do konce roku podepíšu smlouvy na dvanáct víceúčelových vrtulníků, dva nové letouny CASA a modernizaci čtyř stávajících letounů stejného typu,“ řekl již dopoledne Metnar na konferenci pořádané vydavatelstvím MAFRA.

Na MAFRA konferenci přichází šéfredaktor Lidových Novin István Léko (vlevo) a...
Konferenci na téma Akvizice v obranném průmyslu pořádala mediální skupina MAFRA.

Na ní se potkali zástupci ministerstva obrany, armády a vojenského průmyslu. Zaznívalo, že by se do zakázek na nákup vojenské techniky měly pravidelně zapojovat české firmy. Cílem je podpora domácího průmyslu.

„Potřebujeme naše firmy udržet v kondici. Je to i kvůli tomu, abychom bylo obranyschopní,“ podotkl Metnar.

Zapojení místních podniků je součástí smlouvy na nákup radarů. Armádě je přes izraelskou vládu dodá tamní státní firma Elta Systems. Na české straně se do obchodu zapojí Vojenský technický ústav a Retia. „Spolupráce bude zahrnovat design, výrobu, sestavování, integraci, údržbu po dobu životnosti a transfer nejnovějších technologií,“ popsal Yoav Tourgeman, ředitel Elty.

Osm izraelských radarů zajistí armádě přehled o vzdušné situaci ve výškách od sta metrů do tří kilometrů. Jsou navíc kompatibilní se systémy, které se používají v Severoatlantické alianci.

Vojsko neobdrží všechny najednou. Vojáci je dostanou postupně. Poslední by měli nasadit do provozu v roce 2023. Před ostrým používáním projdou standardními vojenskými zkouškami.

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Alina Zagitovová při listopadovém závodu v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

VYZKOUŠENO: Baví děti chytré vějíře?
VYZKOUŠENO: Baví děti chytré vějíře?

Učit se zábavnou hrou, to je ideální pro každé dítě, viďte? S dobrými pomocníky to jde jedna báseň, jako třeba s Chytrými vějíři, které jsme s dětmi vyzkoušeli.