Pátek 25. září 2020svátek má Zlata 14 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Primátor Hudeček připravuje náhradu za Opencard. Za 40 milionů

Pražský primátor Tomáš Hudeček  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražský primátor Tomáš Hudeček | foto: Lidové noviny

PRAHA Dosluhující vedení Prahy plánuje zavést systém, který má během dvou let zcela nahradit kritizovanou kartu Opencard. Systém vyjde zhruba na 40 milionů korun. Pokud se pro něj radní rozhodnou v úterý, první karty by si mohli cestující vyzvednout na začátku příštího roku.

O podrobnostech připravovaného systému, který má fungovat na technologii nové In Karty Českých drah, už minulý týden jako první informovaly Lidovky.cz. Umožňoval by přímé propojení s jízdným železničního dopravce.

Nová karta by podle zástupců města nějakou dobu “žila“ souběžně s Opencard.

Strany, které vyjednávají o příští koalici, se shodují, že by taková rozhodnutí měla rada nechat již na nové vedení.

Jak se zbavit závislosti na eMoneyServices

Bývalý pražský primátor Pavel Bém

Karta Opencard, která pochází z éry někdejšího primátora Pavla Béma (ODS), je spojena s řadou problematických smluv. Vedení města se s nimi pokouší řadu měsíců neúspěšně vyrovnat. Za prodloužení jedné ze smluv, na níž bylo pokračování Opencard závislé, čelí obžalobě deset bývalých i stávajících radních za ODS a TOP 09 a pět úředníků.

Praha proto nechala vypracovat nový systém, který mají dodat čtyři firmy. Každá z nich by získala zakázku za zhruba deset milionů korun. Odbavovací systém by zajistila společnost Mikroelektronika, o software by se postarala firma ODP, o kartové centrum XTCard a o další část systému plzeňský dopravní podnik.

„Je to nejlevnější a nerychlejší cesta, jak se zbavit závislosti na jediné firmě,“ řekl primátor. „Nový systém je technologicky otestovaný a právně podložený,“ tvrdí.

Rada tak upouští od původního plánu odkoupit od firmy eMoneyServices (EMS) majetková práva k Opencard. Firma žádala bezmála 500 milionů korun. Vypsání otevřené soutěže by podle primátora trvalo dva roky, což by znamenalo další z hlediska zákona problematické prodlužování smluv. Závazky, které má Praha z minulosti vůči EMS, patrně vyřeší až soud. Podle mluvčího EMS Martina Opatrného postupuje rada v rozporu se zákonem. „Považujeme to za naprosto účelové jednání a snahu využít situaci a přihrát zakázky spřáteleným firmám,“ tvrdí.

Opencard

Na karty Opencard, které mají platnost do konce roku 2016, si podle primátora mohou cestující dál nahrávat předplatné kupony. Od příštího roku by pak měli noví žadatelé nebo ti, kteří Opencard ztratí, dostat zcela novou kartu. Jak bude vypadat a zda se bude i nadále nazývat Opencard, zatím není jasné. Zvažuje se i možnost přehrát aplikace na jiný nosič, třeba do chytrých mobilních telefonů. Oba systémy budou fungovat souběžně s tím, že uživatelů původní Opencard bude ubývat.

Strany, které v Praze jednají o příští koalici - vítězné ANO, ČSSD a Trojkoalice (Strana zelených, KDU-ČSL a STAN) - s postupem rady nesouhlasí. Jednička ANO v Praze Adriana Krnáčová nechápe, proč Hudeček a rada města chystá takto zásadní rozhodnutí teď, když na řešení karty Opencard měli dříve dost času. „Na všechna jeho rozhodnutí a rozhodnutí rady se budeme dívat velice pečlivě,“ sdělila ČTK.

„Je to nestandardní postup, rada by se měla zříct zásadních kroků, je to za hranicí slušnosti,“ řekl člen vyjednávacího týmu Trojkoalice Jan Wolf (KDU-ČSL). „Doporučil bych jim, aby dělali už jenom údržbové věci,“ řekl ČTK v reakci na chystaný krok Miloslav Ludvík (ČSSD).

  • Kartu Opencard, která slouží především jako tramvajenka, si dosud vyzvedlo asi 1,2 milionu cestujících.
  • V kauze Opencard už bylo odsouzeno pět úředníků.
  • Občanské iniciativy i některá média upozorňují, že skuteční strůjci projektu zůstávají nepotrestáni.
,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...