Pondělí 18. ledna 2021svátek má Vladislav -4 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Drobil zhatil Mittalovy plány na zvýšení výroby oceli v Ostravě

Ocelárna - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ocelárna - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Ministerstvo životního prostředí vedené Pavlem Drobilem se rozhodlo přitvrdit v boji za čistší ovzduší na Ostravsku. Záměr největšího tamního znečišťovatele, hutní společnosti ArcelorMittal Ostrava, na zvýšení výroby oceli v závodě ZPO 1 narazil na nesouhlas ministerských úředníků.

Ti odmítli vydat kladné vyjádření v rámci procesu posuzování dopadů investice na životní prostředí. Jako hlavní důvod ministerstvo uvedlo zvýšení emisí prachu a škodlivých látek benzo(a)pyrenu, arzenu a oxidu uhelnatého. Navržená kompenzační opatření by přitom vedla pouze k omezení emisí prachových částic.

"I minimální zvýšení emisí uvedených látek je v daném území nepřijatelné a v rozporu s platnou legislativou. Souhlasné stanovisko by ještě prohloubilo současný nezákonný stav," uvedla v rozhodnutí ministerstva ředitelka odboru posuzování vlivů na životní prostředí Jaroslava Honová.

Ministerstvo dále ve svém rozhodnutí upozornilo na zvýšená rizika úmrtnosti a nemocnosti v ostravských obvodech Radvanice a Bartovice, které jsou nejvíce postiženy nadlimitními koncentracemi zdraví poškozujících látek z provozu ocelárny.

"Celkové karcinogenní riziko v posuzované lokalitě je možné dle studie vlivů na veřejné zdraví pokládat za vysoké a nepřijatelné, což ministerstvo životního prostředí považuje za rozhodující důvod pro vydání nesouhlasného stanoviska," dodává Honová.

ArcelorMittal Ostrava zatím nechce rozhodnutí ministerstva životní prostředí jakkoli komentovat. "Informaci od ministerstva jsme zatím neobdrželi. Budeme se moci vyjádřit až poté, co rozhodnutí a jeho odůvodnění dostaneme," uvedla mluvčí oceláren Věra Breiová.

Další podrobnosti naleznete ve středečním vydání deníku

Vítek Starý se po dlouhé době ozval: Je toho hodně, když je člověk sám

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V lednu letošního roku se po něm slehla zem a od té doby o sobě nedal vědět. Nyní frontman již neexistující kapely...

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!