Pondělí 18. ledna 2021svátek má Vladislav -4 °C sněžení Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Expo 2010: Číňané vyjedli českou restauraci a skupují křišťál

Český pavilon na světové výstavě Expo 2010 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český pavilon na světové výstavě Expo 2010 | foto: Reuters

ŠANGHAJ Světová výstava Expo 2010 v čínské obchodní metropoli Šanghaji má za sebou první nápor návštěvníků. Statisíce lidí, které první den na Expo přišly, způsobily organizátorům i první větší problémy.

Dnes například nebyl otevřen pavilon Švýcarska, protože tamní atrakce - lanovka, prostě nápor lidí nevydržela a porouchala se. To ale není případ Česka, do jehož pavilonu i dnes mířily davy lidí, řekl generální komisař české účasti Pavel Antonín Stehlík.

Český pavilon, který ještě před otevřením zařadil list Hongkong Daily mezi pět nejlepších, první den navštívilo 35.855 lidí. Přitom před výstavou se očekávala jako mezní návštěvnost zhruba 30.000 denně. Český pavilon byl prý vůbec první, který v sobotu na výstavě otevřel. "Jakmile se vytvořila fronta, tak jsme otevřeli, nebylo třeba na nic čekat," uvedl Stehlík.

Návštěvníci Expa s obrázkem Mao Ce-tunga na tričkách.

Záměrem českého pavilonu je lákat už vnějškem, neboť na plášti objektu je vidět půdorys pražského Starého Města vytvořený z hokejových puků. Interiér pak tvoří imaginární městská krajina, po níž se lidé procházejí.

Hraví Číňané
Návštěvníky zajímá také obrazový záznam průletu nad českou krajinou z kokpitu českého ultralightu Sting. "Mysleli jsme původně, že to bude atrakce nejvíce pro děti. Ve frontě od rána do večera ale stojí hlavně dospělí. Číňani jsou prostě mnohem hravější než Evropané a drží je to i do vysokého věku," řekl Stehlík.

Nejsledovanějším exponátem by měla být obří kapka či slza z ryzího zlata.

Kapka je ve skleněné krychli, do níž může vejít jen každý pětistý návštěvník pavilonu. K hodnocení českého pavilonu může příznivě přispět i místní restaurace. Podávají se v ní česká jídla, například kostelecké bramboráčky s uzeným, pečená kachna nebo kančí na šípkové omáčce. O víkendu byla trvale plná, jen v sobotu bylo obslouženo zhruba 500 lidí.

Návštěvníci českého pavilonu na Expo 2010.

K úspěchu českého pavilonu výrazně přispívá i zdejší restaurace. Sice měla před zahájením výstavy velké problémy, protože třeba jen sehnat v Šanghaji licenci k jejímu provozování není jednoduché. Podle Stehlíka je sice možné mít třeba povolení k dovozu srnčího masa do celé Číny, ale to v Šanghaji jednoduše neplatí, tam je nutné mít povolení jiné.

Nápor návštěvníků na výstavě Expo 2010 v Šanghaji

Vyjedená česká restaurace
Česká restaurace ale od začátku funguje a je trvale nabitá. "Po prvním dnu otevření musel personál restaurace zůstat dlouho do noci, někteří tam i spali, protože se snědlo doslova úplně všechno, a muselo se vařit na dnešek," řekl český komisař. V sobotu bylo v restauraci 496 hostů.

ČTĚTE VÍCE:

Na jídelním lístku jsou typicky česká jídla - kostelecké bramboráčky s uzeným masem, pečená kachna nebo kančí na šípkové omáčce.

Živo je i v české prodejně suvenýrů. Velmi dobře se prodávají i velmi drahé suvenýry nebo české výrobky. Zejména to podle Stehlíka platí o křišťálu. Ten jde i přes vysokou cenu jako na dračku. V sobotu v obchodu bylo 1965 návštěvníků.

Vrcholem české účasti na Expu má být český národní den, který se uskuteční 17. května. Podílet se na něm budou dvě stovky umělců. Vystoupí balet Národního divadla, Čechomor, Dan Bárta, Emil Viklický či Národní divadlo marionet. Provázet programem budou Spejbl a Hurvínek.

Vítek Starý se po dlouhé době ozval: Je toho hodně, když je člověk sám

Šéf Applu Tim Cook | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V lednu letošního roku se po něm slehla zem a od té doby o sobě nedal vědět. Nyní frontman již neexistující kapely...

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Šéf Applu Tim Cook | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

Šéf Applu Tim Cook | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...