Pondělí 8. března 2021svátek má Gabriela -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Bez poboček. Milion klientů získáme přes mobily, tvrdí šéf banky Ferratum

Šéf Ferratum Bank Jorma Jokela. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf Ferratum Bank Jorma Jokela. | foto: ČTKČTK

PRAHA Do Česka vstoupila banka Ferratum, která se úzce zaměřuje na rychlé půjčky. Její vlastník Jorma Jokela v rozhovoru pro Lidovky.cz tvrdí, že v Česku získá milion klientů navzdory tomu, že banka nebude mít kamenné pobočky. Věří hlavně v tržní sílu chytrých telefonů.

Ferratum působí v Česku už sedm let jako poskytovatel půjček. Nyní se ale na zdejší trh rozhodla vstoupit jako banka. Původem finská společnost se i nadále bude živit hlavně půjčkami menších částek na úrok kolem dvaceti procent. „Možnosti naší mobilní aplikace ale budeme dál rozšiřovat,“ říká šéf mateřské Ferratum Group Jorma Jokela.

Lidovky.cz: Proč jste stáli o to být v Česku bankou? Rychlé půjčky tu nabízíte už nyní.
Velmi důležité bylo, že v některých zemích EU je bankovní licence nutná k tomu, abychom vůbec mohli půjčovat peníze. A týkalo se to velkých trhů, jako je Německo, Francie nebo Itálie, takže když jsme na ně chtěli proniknout, neměli jsme jinou možnost. Licenci jsme získali v roce 2012 na Maltě a díky tomu můžeme působit jako banka i v jiných zemích EU.

Lidovky.cz: Bylo důvodem získání bankovní licence také to, že budete chtít v budoucnu rozšiřovat nabídku o další služby?
Přesně tak. V řadě zemí je dohled nad trhem čím dál silnější, je snaha poskytovatele půjček dostat pod kontrolu centrálního regulátora. A v tomto jsme chtěli mít náskok. V budoucnu navíc chceme rozšiřovat možnosti naší mobilní aplikace a k tomu bankovní licenci potřebujeme.

BANKA FERRATUM:

  • Společnost Ferratum založil Jorma Jokela v roce 2005. Od začátku se zaměřuje na rychlé půjčky.
  • V roce 2012 získala bankovní licenci u maltské centrální banky, proto ji v Česku stačilo jen požádat o povolení provozovat služby přeshraničně.
  • Ferratum nabídne čtyři druhy půjček (nejvýš do 25 tisíc korun), včetně zpětného placení v e-shopech.
  • RPSN se má pohybovat kolem 20 procent.

Lidovky.cz: Jaké služby to budou? Uvažujete třeba o bankovních účtech?
Budou to hodně sexy služby, ale víc o nich teď opravdu mluvit nemůžu. Plánujeme s nimi přijít na jaře příštího roku.

Lidovky.cz: Je pro vás bankovní licence cenná i z hlediska důvěryhodnosti?
To je velmi důležité, protože banky jsou pod velmi silným dohledem. Tím pádem máme větší zodpovědnost a myslím, že i klient se pak s námi cítí bezpečněji.

Lidovky.cz: S kolika zákazníky v Česku počítá váš byznys plán? Zatím si tady u vás alespoň jednou půjčilo 250 tisíc lidí.
Myslíme si na milion zákazníků, chceme získat co největší podíl na trhu. Předpokládám, že lidé budou ještě víc než nyní používat chytré telefony a nakupovat v různých internetových obchodech.

Lidovky.cz: Ale řada klientů v Česku jsou konzervativci, kteří si chtějí zajít na pobočku, nespoléhat se jen na virtuální kontakt. Neuvažujete v budoucnu přece jen o zřízení aspoň nějakých kamenných provozoven?
V současné době takové plány nemáme. Určitě ne v příštích několika letech. Chceme se opravdu koncentrovat na mobilní telefony a jejich uživatele. Když chceme dělat nějaké služby opravdu dobře, není dobré dělit své síly.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Příznivci Donalda Trumpa, bývalého prezidenta USA | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Příznivci Donalda Trumpa, bývalého prezidenta USA | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Příznivci Donalda Trumpa, bývalého prezidenta USA | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...

Tátové, už také můžete krmit. S HiPP BIO Combiotik® tekutou mléčnou výživou
Tátové, už také můžete krmit. S HiPP BIO Combiotik® tekutou mléčnou výživou

S tekutým pokračovacím mlékem HiPP BIO Combiotik® si nyní mohou maminky odpočinout, krmení miminka totiž zvládnou i tatínkové. Ideální je také na...