Středa 30. září 2020svátek má Jeroným, Ráchel 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Geneticky upravená semena jako zlaté vejce. Svět musí zvýšit výrobu potravin

Spojení Bayeru a Monsanta? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spojení Bayeru a Monsanta? | foto: Lidové noviny

LEVERKUSEN Ještě v březnu letošního roku Brett Begemann, prezident amerického agrochemického gigantu Monsanto, hovořil o tom, že se méně efektivní zemědělské podniky mohou stát terčem koupě ze strany silnější konkurence. Dokonce zmínil, že Monsanto „je samo otevřené takovým námluvám“.

Jak nyní poznamenal list Financial Times, Begemann tehdy jistě nečekal, že to bude právě Monsanto, které se ocitne na druhé straně námluv, tedy v pozici kupované firmy.

A právě to je teď na spadnutí. S nabídkou na převzetí Monsanta za 62 miliard dolarů přišla německá farmaceutická společnost Bayer. Spojením obou firem by vznikl největší světový dodavatel osiv a zemědělské chemie.

Američané sice nabídku na převzetí odmítli jako nedostatečnou, ale chtějí o ní dál jednat.

Potraviny pro deset miliard lidí

Koupě amerického producenta geneticky modifikovaných semen by Bayeru umožnila využít rostoucí poptávky v době, kdy farmáři budou muset zvýšit výrobu potravin, aby nasytili potřeby deseti miliard lidí. Právě tolik jich má být podle předpovědí na Zemi v roce 2050.

Monsanto je světovým lídrem v produkci geneticky upraveného osiva, které začalo prodávat před dvěma dekádami. Dnes tvoří tato semena základ většiny kukuřičné a sójové produkce v USA.

Analytici nepovažovali od počátku za pravděpodobné, že by Monsanto na nabídku Bayeru ve výši 122 dolarů za akcii v hotovosti přistoupilo.

„Byli bychom překvapeni, pokud by byla první nabídka Bayeru přijata,“ uvedli například experti Citigroup Peter Verdult a Andrew Baum. Podle dřívějšího vyjádření analytiků Deutsche Bank a Barclays se odhadovaná cena pohybovala kolem 150 dolarů za akcii Monsanta a později vzrostla na 177 dolarů.

Rozpačité trhy

Faktem je, že zatímco akcie Bayeru od prvního zveřejnění zpráv o zájmu o Monsanto klesaly, cenné papíry producenta zemědělských plodin naopak vzrostly. Od 11. května se zvýšily z 90 na dnešních asi 108 dolarů za akcii. Bayer přitom za akcie nabídl prémiový příplatek 37 procent oproti ceně akcií z 9. května.

„Trh je stále skeptický ohledně tohoto obchodu. Pokud by se nekonal, akcie Monsanta by se obchodovaly za 122 dolarů za jednu,“ uvedl například Jeffrey Stafford ze společnosti Morningstar.

Bayer však již nemá příliš prostoru pro zvyšování sázek. Obchod by totiž musel financovat prodejem dluhopisů a akcií, přičemž asi 15,5 miliardy dolarů by měl získat prodejem akcií současným investorům.

Podle šéfa společnosti Wernera Baumana německý výrobce neplánuje prodávat kvůli akvizici žádná svá aktiva. Při prodejní ceně 62 miliard dolarů by čistý dluh Bayeru dosáhl čtyřnásobku zisku před zdaněním, úroky a odpisy (EBITDA), což by znamenalo v tomto odvětví poměrně vysoké zatížení.

Koupě by se nelíbila ani některým akcionářům Bayeru. Jeden z těch největších dokonce tvrdí, že jde jen o arogantní budování impéria, a nikoliv o zájem akcionářů. Podle vedení Bayeru by však transakce zvýšila zisk společnosti během tří let zhruba o 1,5 miliardy dolarů ročně.

Trh agrochemie prochází výraznou změnou už teď. V únoru souhlasila společnost ChemChina, že koupí švýcarského výrobce prostředků na ochranu rostlin Syngentu. Loni pak spojení ohlásily firmy Dow Chemical a DuPont.

Ostatně i Monsanto mělo před časem chuť nakupovat. Chtělo si pořídit právě Syngentu, avšak producent pesticidů nabídku ve výši 43 miliard dolarů odmítl.

Pokud by se nyní oznámený záměr akvizice uskutečnil, lze očekávat, že by Bayer přestal po užívat název Monsanto, podobně jako to učinil v případě předchozích akvizic. Americká firma je navíc v mnoha zemích často terčem kritiky za své geneticky modifikované výrobky a jejich prosazování.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech
Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech

Do 30. 9. 2020 z každého zakoupeného produktu Lovela Baby půjdou 3 Kč na pomoc azylových domů Armády spásy.