24. dubna 2012 9:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Účet Googlu za lobbing: 100 milionů korun

Google. - ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Google. - ilustrační | foto: Reprofoto

SAN FRANCISCO Výdaje americké internetové společnosti Google za lobbování ve Spojených státech se v prvním čtvrtletí letošního roku více než ztrojnásobily na rekordních pět milionů dolarů (95 milionů korun).

Důvodem je zvýšené zkoumání podnikatelských praktik a postupů při ochraně soukromí internetového vyhledávače vládou. Uvedla to firma ve zprávě pro úřad předsedy amerického Senátu.

ČTĚTE TAKÉ:

Výdaje za přesvědčování politiků v prvním čtvrtletí jsou nejvyšší, jaké kdy Google zaplatil za čtvrtletí od otevření své kanceláře zaměřené na lobbování ve Washingtonu před sedmi lety. Loni v prvním čtvrtletí Google utratil za lobbing jen 1,48 milionu dolarů.

Výdaje Googlu za lobbování rostou

Google rovněž za lobbování utratil více než jeho čtyři největší konkurenti dohromady. Microsoft, Apple, Yahoo a Facebook vydaly v prvním čtvrtletí za přesvědčování politiků dohromady 3,6 milionu USD. Microsoft přitom několik let utrácel za lobbování nejvíce peněz, Google ho ve výdajích předhonil loni ve druhém čtvrtletí.

Výdaje Google za lobbování rostou, protože se zvyšuje počet stížností od konkurentů i soukromých skupin, které musí stát prošetřovat. Federální komise pro obchod a prokurátoři v nejméně šesti státech USA nyní zkoumají podezření, že Google zneužívá svého dominantního postavení na trhu internetového vyhledávání.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Google v prvním čtvrtletí lobboval za širokou škálu témat. Byly mezi nimi internetová reklama, ochrana soukromí, autorská práva a patenty, obnovitelné zdroje energie, přistěhovalectví a daňové reformy, napsala agentura AP.

Lidovky.cz, ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.