26. března 2014 11:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Gumové hranolky a vychladlé burgery? Rozvozy jídel obcházejí řetězce

Jídlo z McDonald's (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jídlo z McDonald's (ilustrační foto). | foto: Reuters

PRAHA "Kdo by chtěl jíst gumové hranolky a studené sendviče," vysvětluje rozhodnutí řetězce KFC nerozvážet jídlo domů jeho mluvčí Tereza Procházková. Velké fastfoodové řetězce se převážení svého jídla sice brání, ale není jim to nic platné. Jejich souhlas obešly jiné firmy, které na dovozu profitují.

"Protiprávního jednání se nedopouštíme," říká Tomáš Čupr, zakladatel firmy Dáme jídlo, která jídlo z McDonald's i KFC doručuje po Praze.

Oba fastfoodové řetězce přitom shodně tvrdí, že prodleva od usmažení po naservírování jídla zákazníkovi může jeho kvalitu zásadně ovlivnit. "Co se týká kvality a bezpečnosti potravin, nemůžeme dělat žádné kompromisy," říká mluvčí McDonald's Drahomíra Jiráková.

Řetězce se samy k rozvozu jídla nechystají. "Zakládáme si na čerstvosti, tohle by šlo proti filozofii naší firmy," poznamenává Procházková, mluvčí KFC.

ČTĚTE TAKÉ

Poptávku po doručování jídla z těchto řetězců tak využily rozvážkové firmy, které začlenily KFC i McDonald's do své nabídky restaurací. Ceny jsou stejné, zákazník platí jen za dovoz. Nabídka dováženého jídla je však chudší o nápoje a výhodná menu. Oběd může zákazníkovi putovat na stůl i 60 minut.

I tak je o dovoz podle Tomáše Čupra velký zájem. "Rozvoz u McDonald´s vzešel z velké poptávky zákazníků. Na základě jejich hodnocení také vnímáme, že spokojenost s dovezeným jídlem z tohoto fastfoodového řetězce je vysoká," uvedl zakladatel rozvážkové firmy. Zároveň podotkl, že o spolupráci konkrétně s firmou McDonald's neúspěšně jednal.

Nesouhlasí, ale mnoho dělat nemohou

Firmy tak rozvážejí jídlo proti vůli řetězců. Jejich pracovníci nakoupí ve fastfoodech a odvezou objednávku zákazníkům. "Tyto firmy s námi nemají žádný smluvní vztah a ani naše souhlasné stanovisko. V tomto případě samozřejmě nemůže nést naše firma zodpovědnost za případnou nekvalitu produktů," upozorňuje mluvčí McDonald's a avizuje, že řetězec se chce proti takovému jednání bránit.

"Firmy jsme upozornili a věříme, že to budou respektovat. V opačném případě budeme samozřejmě zvažovat i další možné varianty postupu," uvedla Jiráková.

Mnoho možností ale fastfoody nemají. "Mohlo by tu jít o zneužití značky, ale pokud auta, co jídlo rozváží, nejsou nijak polepena, asi by to u soudu neprošlo," míní expertka na marketing Denisa Kasl Kollmanová. Podle firmy Damejidlo.cz k protiprávnímu jednání nedochází. "Službu jsme velmi důkladně konzultovali s našimi právníky. Obavy jsou liché," tvrdí Čupr.

Rozvoz McDonald's v zahraničí

Zatímco v Česku McDonald's rozvoz jídla odmítá, v okolních zemích je ekonomickými podmínkami a poptávkou zákazníků tlačen jídlo lidem do jejich domovů doručovat.

Podle deníku salzburg.com začal řetězec rozvážet jídlo už na podzim minulého roku po Vídni a dále má následovat Salzburg. V Německu zatím probíhají jen nárazové pokusy, poslední testování podle serveru focus.de proběhlo v Osnabrücku a bylo prý velmi úspěšné.

Ceny doručovaného jídla byly však vyšší. Objednávka musela být minimálně v hodnotě 10 euro a například cena hamburgeru BigMac se z 2,99 euro zvedla na 3,50 euro. Na Slovensku je situace podobná jako v Česku, rozvoz za McDonald's provádějí bez souhlasu jiné firmy.

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz