Středa 29. ledna 2020svátek má Zdislava 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Hazardní magnát Valenta: Spousta holek a kluků umí podnikat, do politiky patří

Kandidát do Senátu Ivo Valenta (vpravo). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kandidát do Senátu Ivo Valenta (vpravo). | foto: MAFRA - Luděk Ovesný

UHERSKÉ HRADIŠTĚ Vyhrál, byť jeho byznys nemá dobrou pověst. Majitel Synotu Ivo Valenta se stal v Uherském Hradišti s 54 procenty senátorem. V rozhovoru pro Lidovky.cz tvrdí, že vstup jeho i dalších byznysmenů do horní komory není náhoda. Podnikatelé mají šanci na reparát, tvrdí Valenta.

Lidovky.cz: Překvapilo vás, že vám dalo hlas tolik lidí navzdory současné mohutné kampani politiků proti hazardu? Tento byznys obecně navíc nemá dobrý společenský zvuk.
V regionu všichni moji voliči pochopili, že je to pouze zástupná kampaň. Jsou tady důležitější věci. Lidé té kampani neuvěřili, protože nás znají, vědí, jak postupujeme a jak podnikáme.

Lidovky.cz: Vyhrál jste v obvodu s nejvyšší volební účastí. Proč přišlo tolik lidí?
Z Facebooku i jiných reakcí jsem vnímal, že lidé chtěli v druhém kole přijít znovu. Hodně se se mnou ztotožnili a chtěli zopakovat mé vítězství z prvního kola. Nejvíc je podle mě zvedla antikampaň namířená proti mně. Důvodem vysoké účasti bylo podle mě také to, že jsme pro region něco udělali a byli jsme za to odměnění. Chci za to všem poděkovat.

Lidovky.cz: Neděkujete i těm, kteří proti vám vystoupili? Říkáte, že antikampaň zvedla vaše příznivce.
To ne. To bylo velmi nešťastné.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz: Všichni tři známí byznysmeni ve druhém kole uspěli. Vy, Jiří Hlavatý či František Čuba. Naznačuje to určitý trend?
Trochu ano. Doba se mění, nastupuje nová volební generace třicátníků, ale i prvovoličů. Lidí, kteří jsou víc vyspělí, to mě strašně těší. Voliči chtějí dát reparát podnikatelům, kteří si to v začátcích po revoluci trochu zkazili. Doufám, že dostanou šanci pověst vylepšit.

Zakladatel loterijní společnosti Synot a kandidát do Senátu Ivo Valenta.
Zakladatel loterijní společnosti Synot Ivo Valenta.
Ivo Valenta, král hazard u a kandidát do senátu v Uherském Hradišti sleduje...
Ivo Valenta, král hazard u a senátor za Uherskohradišťsko

Lidovky.cz: Vidíte kolem sebe další úspěšné podnikatele, kteří mají šanci proniknout do politiky?
Příklady táhnou. Nechci jmenovat, a nevím ani o nikom, kdo by o vstupu do politiky uvažoval. Určitě je tu spoustu šikovných kluků a holek, kteří si to vybojovali, umí podnikat a do politiky by patřili.

Lidovky.cz: Pomohl vám úspěch Andreje Babiše a jeho hnutí ANO?
On dal hlavní impuls. Neříkám že mně, ale této změně. Taková tendence je i v okolních státech.

Výsledky senátních voleb

Lidovky.cz: Neuvažoval jste o tom, že byste mohl být kandidátem ANO, podobně jako třeba majitel Juty Jiří Hlavatý na Trutnovsku?
Ne, ani mě neoslovili. Nejblíž jsem měl ke Straně soukromníků, protože můj otec ji spoluzakládal. Zcela logicky jsem ji požádal o podporu.

KDO JE IVO VALENTA?

Miliardář, „král hazardu“ a vyučený kuchař s úplatkářskou aférou na krku, takový je stručný profil Iva Valenty, který byl v letošních senátních volbách zvolen jako kandidát Strany soukromníků České republiky za Uherské Hradiště. Valenta je muž dvou tváří, na straně jedné mecenáš, na druhé kontroverzní podnikatel a pravomocně odsouzený korupčník.

Ještě za totality se nejprve vyučil kuchařem a posléze vystudoval hotelovou školu. Hned po pádu komunismu ale začal podnikat a v roce 1991 založili s otcem a bratrem společnost SYNOT (“SYnové a OTec“), která dnes patří k největším hazardním společnostem v Česku a zabývá se především prodejem, pronájmem a servisem výherních automatů. V portfoliu má ale i prodej aut nebo informační technologie. Jedná se o rodinnou společnost, kde se angažuje i Valentův bratr.

Volíme Ivoša
Politické ambice měl už jeho otec Miroslav, který v roce 1996 neúspěšně kandidoval do vůbec prvních senátních voleb v České republice. Klan Valentů je v Uherském Hradišti dobře znám, Miroslav se zasadil o rekonstrukci množství budov ve městě a po jeho smrti v roce 2008 přebral štafetu Ivo.

Do regionu investoval stamiliony, podporuje množství místních spolků nebo škol, před volbami chodil mezi lidi do hospod a kampaň postavil na heslu „volíme Ivoša“, které mělo jeho sepětí s regionem ještě více zdůraznit.

Osudový fotbal
Valentův Synot se navíc angažuje i ve fotbale. V polovině 90. let přebral slovácký klub SFK Staré Město a jméno společnosti se dostalo do jeho názvu. V roce 2000 se pak klub dostal do první ligy a stadion postavený v roce 2003 byl pojmenován po Miroslavu Valentovi.

Byl to ale právě fotbal, na kterém se známý podnikatel nakonec spálil. V roce 2003/2004 vypukla korupční aféra, jejímž aktérem byl i Ivo Valenta, který měl jako majitel klubu instruovat své podřízené k uplácení rozhodčích. Na veřejnost unikly odposlechy, které ho nakonec usvědčily, a soud mu v roce 2005 dal za uplácení podmínku. Synot se posléze z působení ve fotbalovém klubu stáhnul.

Obhájce hazardu z Monaka
Kontroverzní je i jeho monacké občanství, které si udržuje od roku 1998. Aby mohl být rezidentem Monackého knížectví, musí totiž v zemi pobývat 180 dní v roce, což přirozeně vyvolalo pochybnosti o jeho možnostech zastávat za takových podmínek senátorský post. Valenta je také zarytým odpůrcem regulace hazardu - a to v době, kdy se hazard stává jedním z nejpalčivějších témat na celostátní i komunální úrovni.

Podnikatel však už dříve řekl, že svou korupční minulost za překážku nepovažuje a práci senátora bude zvládat i s pobytem v Monaku. Voliči v Uherském Hradišti jeho názor očividně sdílejí a tendence pronikání úspěšných podnikatelů do vysoké politiky tak nadále pokračuje.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

OVĚŘENO: Jak udělat fotku do rodinného alba, aby vypadala jak od profíka?
OVĚŘENO: Jak udělat fotku do rodinného alba, aby vypadala jak od profíka?

Děti se nefotí zrovna snadno. Neustále někde pobíhají a nepostojí na jednom místě. Protože se všechno odehrává rychle, je dobré, když budete rychlí vy i vaše technika. Přečtěte si rady, jak udělat hezkou rodinnou fotku i s těmi nejmenšími.