Sobota 28. listopadu 2020svátek má René 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

I přes vraždu novináře chtějí Norové zdvojnásobit investice v Saúdské Arábii

Hlavní město Saúdské Arábie Rijád. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hlavní město Saúdské Arábie Rijád. | foto: Reuters

Oslo Norský státní investiční fond hodlá více než zdvojnásobit investice v Saúdské Arábii, až bude tato země zapsána do jeho referenčního indexu. Řekl to generální ředitel fondu Yngve Slyngstad, podle něhož by to mělo být v nadcházejícím roce. Fond, který je největší na světě, nyní drží saúdská aktiva v hodnotě 6,9 miliardy norských korun (18,7 miliardy Kč). Rozložena jsou ve 42 firmách například z bankovního, petrochemického nebo zdravotnického sektoru.

Po nedávné vraždě saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího na saúdském konzulátu v Istanbulu se ve světě ozývají hlasy k omezení hospodářských vztahů se Saúdskou Arábií. Slyngstad však agentuře Reuters řekl, že fond investuje do firem, ne do států.

„Naše investice do společností se sídlem v Saúdské Arábii se nebudou měnit na základě politického vývoje. Obecně řečeno, my nejsme připraveni posuzovat politické riziko,“ řekl.

Fond, jehož tržní hodnota aktuálně činí téměř 8,1 bilionu norských korun (21,9 bilionu Kč), vlastní 1,4 % všech akcií, s nimiž se obchoduje na světových burzách. Ve třetím čtvrtletí činil výnos těchto aktiv 2,1 %, zejména díky růstu akcií v Severní Americe. Výnos je však o 0,2 % slabší než u referenčního indexu, který stanovilo norské ministerstvo financí.

„Na vývoj trhu měl vliv předpoklad odlišného hospodářského růstu a nejistota spjatá s narůstajícími bariérami v mezinárodním obchodě,“ uvedl Slyngstad.

Norský státní investiční fond, který byl ve své současné podobě založen v roce 1998, spravuje centrální banka s cílem střádat obyvatelům Norska peníze na důchod. Fond investuje výnosy z norského ropného a plynárenského sektoru do akcií a dluhopisů, stejně jako do zahraničních nemovitostí, které nejsou zapsané na burze.

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

Na pornu od šesti let. Českým dětem hrozí setkání s predátory i závislost

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Třiadvacetiletý Kryštof H. nikdy neměl delší vztah, známosti vždy záhy ztroskotaly. „Nakonec jsem u psychologa zjistil,...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...